Lauder’s je najpredávanejšou whisky v Škótsku, ochutnajte

Lauder’s patrí medzi niekoľko najstarších miešaných whisky na svete, ktoré sa stále vyrábajú. Zároveň ide o najpredávanejšiu blended whisky v Škótsku, čo je zárukou kvality samo o sebe.

Zmes, ktorú stále môžeme ochutnať, vytvoril Archibald Lauder v roku 1834. Lauder’s má veľa spoločného s inými miešanými škótskymi, rovnako ako napríklad Ballantine’s, vznikla ako vedľajší produkt majiteľa potravín. Archibald totiž vlastnil obchod s potravinami v Glasgowe, kde predával najprv víno a liehoviny a neskôr začal páliť a miešať aj vlastnú whisky.
Po dvoch rokoch experimentovania s rôznymi druhmi – svoje receptúry testoval na priateľoch a kolegoch, ktorí ich mali za úlohu úprimne okomentovať – vybral najúspešnejšieho favorita a originál whisky podľa tohto receptu sa vyrába dodnes. Značku dnes vlastní spoločnosť Macduff International, v ktorej portfóliu sú aj značky ďalších kvalitných druhov whisky vrátane Islay Mist a Grand MacNish. Lauder´s Original je zmesou vynikajúcich sladových a obilných whisky, pochádzajúcich z oblasti Speyside. Macduff International v súčasnosti exportuje takmer dva milióny fliaš Lauder´s ročne do viac ako 50 krajín sveta. Jeho najväčšími odberateľmi sú Veľká Británia, krajiny južnej Európy a juhovýchodnej Ázie.

Lauder's
Venované kráľovnej Mary od Archibalda Laudera.

Ako chutí whisky od Archibalda
Farba Lauder’s Original je oranžová, vôňa je ľahká a svieža. Najprv zacítite prvý závan surového alkoholu, ale hneď za ním nasleduje príjemná aróma sladkej vanilky, kokosu, obilných zŕn a troškou mandlí. Chuť nadväzuje na vôňu a ponúka závan kvetov, korenín, dreva, mandlí a dymu v ústach. Horkastá chuť je rovnomerne vyvážená sladkosťou – chuťou hnedého cukru, medu, vanilky a karamelu. Zvláštnosťou tejto whisky je odlišný rastlinný prvok, ktorý sa objaví v ústach – chuť evokujúca predstavu sušenej trávy či sena. Dochuť je ľahká a sladká, v závere suchá a náhle miznúca. Whisky Lauder’s spoznáte v obchodoch aj vďaka masívnym štvorhranným fľašiam, ktoré sú pre tento destilát charakteristické už od čias Archibalda Laudera.

Pridaj komentár