V zbierke 3 384 rozličných fliaš škótskej whisky, je to rekord

Claive Vidiz, to je meno chlapa, s ktorým by ste chceli byť najlepší kamarát. Mal totiž najväčšiu kolekciu škótskej whisky na svete. Je vyhlásená za jeden zo siedmych divov škótskej whisky. Dnes sa na ňu môžete prísť pozrieť a niečo z nej aj ochutnať.

Táto kolekcia je neoceniteľná, nepredajná a aj unikátna. Najmä preto, lebo dáva perfektný pohľad do histórie škótskej whisky. Je umiestnená v expozícii v Edinburghu a je vyvrcholením v múzeu “The Scotch Whisky Experience“.

1717

Claive Vidiz pochádza zo Sao Paulo v Brazílii. V 70. rokoch minulého storočia začal kupovať a zbierať škótsku whisky rozličnej ceny i kvality. Tento zlatistý nápoj si tak obľúbil, že vo svojej rodnej krajine založil aj Brazílsku asociáciu zberateľov škótskej whisky. On sám v priebehu 35-tich rokov zozbieral takmer 3 500 fliaš.

Naspäť k rodine
V roku 2006 celú zbierku odkúpila liehovarnícka firma Diageo. Takáto obrovská zbierka však nemohla zostať niekde v destilérke skrytá pred očami návštevníkov. Firma sa rozhodla vytvoriť unikátne múzeum priamo v srdci hlavného škótskeho mesta, v Edinburghu.
“V Brazílii máme také príslovie, ´dobrý syn sa vrátil domov´. A z môjho uhľa pohľadu, kolekcia je späť u svojej rodiny,” vyjadril sa Claive Vidiz.

škótskej whisky
Claive Vidiz sa vďaka svojej vášni stal fenoménom. Foto: The Scotch Whisky Experience

Jednou z najcennejších vecí na celej kolekcii je, že Claive sa rozhodol zbierať čo najširší záber fliaš. Od tých najobyčajnejších, po tie najdrahšie alebo raritné. Vďaka jeho vytrvalosti, má tak dnes každý možnosť sa pozrieť na kus škótskej histórie.

Prehliadka s ochutnávkov
Ak budete mať príležitosť zájsť do Edinburghu, neváhajte a prejdite sa aj týmto unikátnym múzeom. Vybrať si môžete z viacerých druhov prehliadok. Všetky nájdete tu: The Scotch Whisky Experience. Dokonca môžete ísť aj na ranné hodiny o whisky, kde sa záujemcovia pozrú hlbšie na tento svetový fenomén.
Nemusíte sa báť, že by ste vyšli na sucho. Nech si už vyberiete akúkoľvek (okrem školskej) tour, tak ochutnáte kus škótskej histórie. A ak by vám bolo málo, tak tamojší bottleshop predáva cez štyristo rôznych druhov jednosladovej, obilnej a aj miešanej škótskej whisky. Kto by rád ochutnal toho čo najviac, tak má na výber obrovské množstvo minifľaštičiek. Z nich sú niektoré pokladom s whisky, ktorá mimo ostrovov dostupná nie je.

Titulná fotografia: Flickr.com/Ben Smith

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.