Ako sa dostať k najlepšiemu pivu na svete

Kúpiť vyhlásený Westvleteren 12 nie je ani lacné a ani ľahké. Ibaže… Českí pivníci vám prezradia pikošky zo sveta tohoto piva a aj to, ako sa k nemu dostať za pár drobných.

Jeden z najzaujímavejších a najdôveryhodnejších pivných rebríčkov je od portálu RateBeer.com. V databáze má viac ako 200 000 pív z 16 000 rôznych pivovarov a milióny čitateľov.  Fanúšikovia z celého sveta môžu pivá hodnotiť a aj sa k ním vyjadriť. Prvýkrát tento rebríček “prerazil” v roku 2006, keď vyhlásil trapistické pivo Westvleteren 12 za najlepšie na svete. Počas pár dní sa kompletne vypredalo.

Za pivom do kláštora
“Dlouho jsme tomu odolávali. Vysoce ceněná piva z belgického trapistického pivovaru ve Westvleterenu jsou zároveň jedna z nejpoptávanějších. Měli jsme několikrát možnost je zakoupit za velmi vysoké ceny, jak u nás, tak v zahraničí. Odvážili jsme se piva zakoupit až při návštěvě Bruselu,” píše na portáli Pivníci.cz Marley a dodáva, že kde jinde nakoupit piva levněji než v zemi původu?

Westvleteren
Pivo, ktoré sa drží na čele rebríčku najlepších pív sveta. Foto: Flickr.com/Bert Heymans

Najlacnejšou možnosťou ako zakúpiť toto pivo je samozrejme priamo v kláštore. “Má to ale pár háčků – nejdříve se musí člověk dovolat na speciální telefonní linku (která je samozřejmě kvůli poptávce velmi často obsazená) a piva si zarezervovat. Musíte ale udat značku auta, se kterým si bednu piva přijedete vyzvednout. V nabídce bývá jeden druh piva, maximálně je možné si odvézt dvě bedny (48 lahví). Navíc z jednoho telefonu a jednoho auta lze domluvit vyzvednutí piv jen jednou za dva měsíce,” vysvetľuje komplikovaný kláštorný proces Marley. A koľko takéto pivá stoja? “Piva nakoupená v klášteře vycházejí cenově zhruba na 1,30 € za nejslabší a 1,70 € za nejsilnější,” píše Marley. Dostať sa u nás k nejakému pivu z tohoto kláštora nie je vôbec jednoduché. Pivotéky toto pivo nemajú, e-shopy ich ponúkajú približne od desiatich eur a kamenné predajne či bary aj za dvoj či trojnásobok spomínanej ceny.

Ako chutia a čo vedieť
Na stránke Pivníci.cz si môžete prečítať celý článok, ktorý Marley pripravil ohľadne tohoto trapistického kláštora a ich piva: Je nejlepší pivo na světě opravdu nejlepší? Aneb ochutnali jsme Westvleteren. Ak neviete čo to trapsitické pivo je a čím je zaujímavé a výnimočné, tak vám odporúčame náš článok Návšteva kláštora nemusí byť nudná, najmä keď v ňom varia pivo.

Titulná fotografia: Flickr.com/Christer Edvartsen

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.