Keď už aj česká cirkev začne variť pivo

Litoměřické biskupstvo otvorilo minipivovar s reštauráciou. Pivári v ňom môžu ochutnať dvanásťstupňového Štefana alebo jedenásťstupňového Dekana. Biskupský pivovar U sv. Štefana  sa nachádza v litoměřickom diecéznom dome kardinála Trochta.

“S projektom sa rodí niečo, čo by malo dávať úžitok a poslúžiť prevádzke cirkvi. Novovybudované budovy pivovaru môžeme prirovnať k k narodenému dieťaťu, ktoré sa postupne stavia na nohy, aby potom spätne mohlo zaistiť tých, ktorí ho priviedli na svet,” priblížila hovorkyňa biskupstva Jana Michálková denníku MF Dnes.
S podobným konceptom sa môžeme stretnúť napríklad v Belgicku alebo Holandsku, kde mnísi varia takzvané trapistické pivo. K takým značkám patrí napríklad Chimay, Orval alebo Trappisten van Westmalle.

Budovali z reštitúcií
Pivovar sa nachádza v priestoroch bývalého kňazského seminára. Má doplniť ponuku ubytovacích služieb hostela U sv. Štefana, ktorý biskupstvo prevádzkuje už šesť rokov.
“Variť sa tu budú pivá plzenského typu, teda spodne kvasené. Podľa dopytu nealkoholické i viacstupňové. Celková kapacita výroby môže dosiahnuť až tisíce hektolitrov ročne,” priblížila Michálková.
Vybudovanie podniku zaplatilo biskupstvo z finančnej náhrady za majetok, ktorý nemôže byť vrátený podľa zákona o majetkovom vyrovnaní s cirkvami. Náklady na pivovar U sv. Štefana predstavovali približne 20 miliónov korún.

Viac sa o pivovare dočítate na stránkach denníka MF Dnes idnes.cz v článku o otvorení pivovaru, ale aj v rozhovore s Richardom Kribsom, ktorý spravuje majetok tamojšieho biskupstva.

Foto: Biskupství litoměřické

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.