Borovička je pre Slovákov národným nápojom, pijú ju však málo

borovička
Borovička oslavuje už po tretíkrát vlastný medzinárodny deň. Foto: MĎB

Keď sa chcú Slováci pochváliť svojim najtradičnejším alkoholom, suverénne vytiahnu borovičku. Považujú ju za svoj národný nápoj a najradšej si ju vychutnávajú čistú. Napriek tomu, že na ňu nedajú dopustiť, borovička zostáva v úzadí pred inými alkoholickými nápojomi.

Ukázal to exkluzívny prieskum pre Medzinárodný deň borovičky (MĎB), ktorého už tretí ročník sa oslavuje 24. júna na Jána. Až pre 74 percent Slovákov je borovička najtradičnejší alkoholický nápoj a nemyslia si to len muži, ale rovnako aj ženy.
Najradšej ju popíjajú na rodinných oslavách, ale neváhajú si ju dať aj v krčme. Tretina ľudí pije borovičku čistú, bez iného alka či byliniek. Ak by si však k borovičke mali vybrať bylinky, štvrtina by si koktejl dala pripraviť v kombinácii s medovkou, pätina s materinou dúškou, a mnohí by si poskladali aj vlastný mix bylín a borovičky.

Borovička je cestovateľka
Podľa prieskumu Slováci s borovičkou aj cestujú – berú ju svojim zahraničným priateľom alebo keď sa chcú na dovolenke vyhnúť „faraónovej pomste“ či iným tráviacim problémom. Borovička chutí niektorým až tak, že by ju vyhlásili za piaty štátny symbol. Tento nápad sa pozdáva každému desiatemu Slovákovi a najmä mladým. Na druhej strane, až polovica oslovených povedala, že borovičku vôbec nepije. Dôvod nie je známy. Pritom ju považujú za tradičný nápoj Slovákov a takisto odmietajú, že by ju „zrádzali“ s konkurenčným ginom. Svoj vzťah k borovičke však môžu zmeniť už čoskoro – 24. júna, kedy sa oslavuje Medzinárodný deň borovičky (MĎB) a zároveň majú meniny všetci Jánovia. Podľa prieskumu ľuďom toto spojenie vyhovuje – až 22 percent z nich sa chystá kúpiť Jánom borovičku a ďalších 28 percent to chce navrhnúť svojim známym.

Na jána sa oslavuje po celom Slovensku
Osláviť MĎB môžu aj bary a iné prevádzky na celom Slovensku, zľavu na borovičku v tento deň určite všetci privítajú. Zaujímavú akciu chystá aj veľkoobchod METRO v spolupráci s hrdými partnermi MĎB, ktorými sú známi slovenskí výrobcovia borovičky – Frucona, Gurlex, Prelika Prešov a ST. Nicolaus. Vo všetkých veľkoobchodoch METRO v Košiciach, Žiline, Nitre, Zvolene, Ivanke pri Dunaji či v Devínskej Novej Vsi sa počas štyroch dní 14.6., 15.6., 21.6 a 22.6. uskutočnia ochutnávky borovičky od všetkých spomínaných výrobcov. Preto by si tí, ktorí chcú oslavovať MĎB v predajniach METRO, mali so sebou zobrať polovičku alebo niekoho, kto ich potom odvezie domov. Pozvánku na túto akciu možno nájsť vo videu. Na facebookovej stránke Barmani.sk budú navyše v najbližších dňoch vyhlásení víťazi
súťaže o najlepší letný koktejl na báze borovičky. Do súťaže, ktorá odštartovala na začiatku júna, sa mohli zapojiť barmani z celého Slovenska. Pripraviť mali ten najlepší koktejl z borovičky a ďalších typických slovenských ingrediencií. Spolu môžu vyhrať až 400 eur a podobne ako ostatní – aj oni tak originálnymi receptami na koktejly prispejú k tomu, aby sa Medzinárodný deň borovičky oslávil čo najpestrejšie. Víťazné koktejly pre inšpiráciu konzumentov a pubov zverejní FB stránka MĎB.

 

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.