Budapešť je ako langoš, pivo a barack pálinka v ruin bare

Už ste počuli o baroch v starých a opustených budovách v centre mesta? O záhradách s fastfoodmi, pivom a vínom na mieste zbúraných stavieb? O nočnom živote, ktorý vám nedovolí ísť do postele, ani keď ledva prepletáte nohami? Vitajte, toto je Budapešť.

Okrem két sört, čo sú v preklade dve pivá, neviem po maďarsky nič. Teda naučil som sa ešte nejaké vulgarizmy od miestnych, pre ktorých bola veľká sranda, ako si lámem po pár pivách jazyk maďarčinou. A aj tak som Budapešť navštívil za posledné obdobie už tretíkrát. Neláka ma tam žiadna frajerka, práca a už ani pamiatky, ktoré som si pochodil už v minulosti. To čo si na tomto meste človek zamiluje veľmi rýchlo, je nočný život.

Budapeštianske ruin bary
Remeselné pivo nie je zrovna na týchto miestach na programe dňa (aj keď, v obmedzenej miere ho nájdete aj tu). Ale za to vás vždy potešia kvalitné domáce pálenky, dobrá zábava a nevídané prostredie. A práve o prostredí a špecifickom duchu miesta sú tieto bary.
Úprimne, nikde som sa zatiaľ nestretol s rovnakým konceptom. V starých budovách v centre mesta, ktoré sú dlhodobo neobývané, neudržiavané, rozbité, otlčené sa niekto rozhodol otvoriť bar, priestor pre kultúru, pre stretávanie sa mladých ľudí, pre komunitu. Pripomínajú to jedine londýnske squaty.

Budapešť Szimpla farmárske trhy
Ranné trhy v Szimpla Kert. Treba sa prísť naraňajkovať. Toto je Budapešť.

Napríklad najznámejší ruin bar zo všetkých, Szimpla Kert. Večer sa natriasate v punkových rytmoch, o piatej nad ránom sa hodíte domov a vrátite sa späť o jedenástej pred obedom, kedy sú už v plnom prúde farmárske trhy. Kupujeme domáce sušené šunky, čípoš klobásu, pečivo od malého pekára a pár riadne mäsitých paradajok. Vedľa nás pripravuje mladá rodina guláš, ktorý sa bude čoskoro podávať a o pár metrov, v spleti harabúrd, doplnkov, stromčekov a predavačov sedí mladý pár, ktorý hrá vážnu hudbu.

Za lakocinkami do Karavány
Spraviť si túru po ruin baroch je určite skvelý nápad. Sú to priestory, v ktorých sa koncentruje život, či už cez deň alebo v noci. Zároveň viete, že keď sa hýbete medzi nimi, tak ste vo štvrti, kde to pulzuje. A na takýchto miestach sa treba aj najesť. Vchádzame preto do záhrady, kde ešte pred pár rokmi stál dom v historickej zástavbe. Pľac medzi budovami je lemovaný bufetmi s rýchlym občerstvením, v strede a na konci sa nachádzajú desiatky stolov. Vybrať si môžete, či si dáte jedlo na stojáka alebo si sadnete a k langošu, gulášu, burgru, cestovinám, haluškám, kornútu s klobáskami, pizze, rebierkam a všetkému možnému si dáte ešte pivečko s barack pálinkou. Karavána je jednoducho obrovským pouličným foodkurtom so všemožnou ponukou jedál a jedným barom uprostred. Ideálne miesto, kde sa v noci najesť a na chvíľu si odpočinúť alebo práve naopak, naštartovať noc.

Remeselné pivečká, to môžeme
Jasne, čitatelia Spirit and Beer by okrem dobrej zábavy, zaujímavých miest a skvelého jedla mali spoznať aj ponuku maďarských remeselných pív. Ak sa nechcete hýbať ďaleko od ruin barov a teda centra mesta, tak vás nohy zavedú do Léhűtő. Ponuka je výnimočne bohatá. Predstavuje sa tu viac ako 50 mikropivovarov z celého Maďarska. Väčšina ponuky je ale vo fľašiach. Avšak na výčape je vždy osem až dvanásť druhov piva, čo rozhodne nie je zlý výber. Pri našej návšteve sa tu stretávame aj s chalanom, ktorý nám dopodrobna vysvetľuje, aké pivá majú na výčape. Keď mu prezradím, že sám si doma varím, tak sa pristaví na dlhšie. Po pár minútách odchádza s pozvaním do Bratislavy a s viacerými odporúčaniami dobrých krčiem s remeselným pivom.

Budapešť Karaván langoš
Čo by to bola Budapešť zač, keby nebol dobrý langoš . Toto je Karaván.

Navštíviť môžete aj Élesztő Craftbeer Garden, o ktorej sa hovorí ako o najlepšej krčme remeselných pív v Budapešti. Ale to sa už budete musieť vybrať z najužšieho centra trochu von.
Ak sa budete túlať po zaujímavostiach alebo pamiatkach, tak len na skok od Market Hall máte Jónás Craft Beer House, ktorý taktiež patrí podľa domácich k špičke podnikov s remeselným pivom. Navyše sa nachádza hneď pri Dunaji.

Budapešť, ako sa tam žije
Dve hodiny cesty autom z Bratislavy. Z Košíc obdobne. Taktiež bezproblémové vlakové spojenia robia z hlavného mesta Maďarska ideálnu výletnú destináciu. A keď sa pozrieme na ceny, tak sa len pousmejeme. Budapešť je po všetkých smeroch lacnejšia ako naše hlavné mesto. Až na pivo. Prekvapivo. Možno ste zachytili pred nedávnom správu, že v Bratislave máme vraj spomedzi hlavných miest sveta najlacnejšie pivo. Avšak ani v Budapešti to nie je žiadna hrôza, najmä keď si poviete, že chodíte po obľúbených baroch a podnikoch, kde si aj z tohoto dôvodu vypýtajú o niečo viac.
Pivo od veľkých hráčov ako je Soproni (niečo ako náš Bažant, btw varia z rovnakého sladu) vás vyjde v prepočte na eurá medzi 1,80 až 2,20. Za remeselné pivo si priplatíte všade približne o euro viac. Samozrejme, ak okúsite nejaký špeciálny špeciál, tak sa podľa toho aj zdvihne cena.

Budapešť goszu haz
Navštíviť Budapešť a nepozrieť si ani jeden ruin bar by bola obrovská chyba.

Čo sa týka jedla. V dobrých reštauráciach ako napríklad Menza, sme nechali v priemere za polievku, hlavné jedlo a ležiak 16 až 20 eur. V Karaváne, ktorú sme spomínali vyššie, vyšiel burger na päť eur, langoš se vším všudy tri eurá, rebierka šesť eur, guláš štyri eurá.
Po návšteve Budapešti, narozdiel od Viedne, nemusíte rozmýšľať, za čo si kúpite chleba a pivo týždeň pred výplatou.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.