Objavte rumy z Maurícia: Emperor je svetovou špičkou

Maurícius je jedným z najvýznamnejších producentov rumu. Značka Emperor presviedča kvalitou svojich destilátov, že ide o vrchol vo svetovej produkcii.

Ostrov Maurícius bol veľmi významnou križovatkou obchodných ciest pred otvorením Suezského kanálu. A práve preto o neho zviedli Briti i Francúzi viaceré boje. V roku 1810 sa stal britskou kolóniou a postupne sa transformoval na plantáže cukrovej trstiny, ako primárnej plodiny. Ostrov bol cukorničkou celého britského impéria.
V roku 1852 sa stal Dr. Pierre Charles François Harel strojcom konceptu destilácie rumu na ostrove. Špecifická kombinácia sopečnej pôdy, mikroklímy a nadmorskej výšky vytvára ideálne podmienky pre vznik tých najjemnejších rumov.

emperor
Dva poklady z Maurícia. Fotky: Emperor

Kombinácia cukrovej trstiny a melasy
Maurícius je v súčasnosti domovom šiestich páleníc. Tri z nich vyrábajú rum z cukrovej trstiny (Rhumerie de Chamarel, Rhumerie de Mascareignes a St. Aubin) a ďalšie tri vyrábajú rum z melasy (Grays, Indian Ocean Rum Company a Oxenham).
Destilát pod hlavičkou Emperor je výsledkom miešania rumu z cukrovej trstiny a melasy. Tým sa obohacuje jeho celková chuť o to najlepšie, čo tieto dva spôsoby prípravy prinášajú.
Po destilácii je Emperor rum Heritage uchovaný vo francúzskych a amerických dubových sudoch po dobu päť až dvanásť rokov.
Výnimkou nie je samozrejme ani verzia Sherry Casks Finish. Tá však posledných pár mesiacov zrie v sudoch po čerešniach zo španielskeho mestečka Jerez de la Frontera.

emperor
Rum vyrobený z melasy a cukrovej trstiny v sebe kombinuje to najlepšie, čo oba spôsoby prípravy ponúkajú. Foto: Empereor

Nezabudnuteľný chuťový profil
Kým v prvom rume (Emperor Heritage) cítiť najmä drevnaté tóny, vanilku, mandle kandizované ovocie horkú čokoládu a karamel, tak v sherry verzii vám do nosa vrazí najmä ovocná až cukríková vôňa kvetín, okrem kandizovaného ovocia ucítite i tóny kávy a samozrejme čerešní. Maurícijská značka si drží mimoriadne dedičstvo, ktoré v dnešnej dobe považujú odborníci za jeden z najväčších klenotov vo svete rumu.

V súčasnosti si môžete kúpiť rumy Emperor (Heritage a aj Sherry Casks Finish) v sietí predajní METRO a v internetovom obchode Bevmarket.sk

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.