Homebrewing, naučte sa variť pivo doma: IV.Internet

Ak chcete variť dobré pivá a zvládnuť homebrewing, tak veľa čítajte. Máme pre vás pár tipov na stránky, ktoré vám pomôžu sa zlepšovať.

Rád by som tento diel začal jednou myšlienkou, ktorú v rozhovore pre SpiritandBeer.sk povedal Peter Chňupa z Fabrika Beer pub. “Niekto varí veľa, veľa skúša, málo číta a nepoučí sa zo skúsenosti iných. Ja viac čítam a študujem. Vždy keď som varil nejaký nový štýl alebo robil experiment, tak som pred tým veľa veľa čítal a počúval skúsenosti iných domovaričov, či zháňal rôzne učebnice. Chcel som sa vyhnúť tomu, aby som varil na slepo. Vďaka tomu som mal vždy predstavu o tom, čo idem robiť a ako to spravím,” povedal Peter. A toto by mal byť základ pre každého, kto sa chystá robiť homebrewing.

Čo si z toho zobrať? Čítajte a učte sa čo najviac. A poďme na odporúčania, ktoré sme pre vás nachystali v Manufaktúrnom pivovare Borkoslav.

Varimpivo.cz – Skvelé fórum, ktoré funguje už niekoľko rokov. Za ten čas sa tam nazbieralo veľmi veľa hodnotných informácií, ktoré vám pomôžu zodpovedať vaše otázky a mnohokrát vás aj môžu príspevky ostatných domovaričov inšpirovať. Taktiež tu nájdete recepty.

BeerSmith.com – Vyzdvihol by som najmä aplikáciu pre mobilné telefóny (Andriud a aj iOs).  Veľmi ľahko v nej môžete nájsť rozličné recepty či nástroje, ktoré vám pomôžu pri varení.

BrewersFriend.com/ibu-calculator – Kalkulačka, ktorá vám pomôže vyrátať horkosť piva v jednotkách IBU (International Bitterness Unit – Medzinárodná jednotka horkosti). Pomôže vám najmä pri chmeľovare. Keď budete mať všetku sladinu, tak zmeráte jej hustotu pomocou hustomeru alebo refraktometra, zadáte do tabuľky spolu s horkosťou (alfa kyselinami) chmeľa, s časom, koľko sa bude variť a ako veľa ho dáte variť. Potom zadáte objem, ktorý varíte a kalkulačka vám povie výslednú horkosť.
Ak iba s varením začínate s varením, tak vás možno slová vyššie vystrašia. Nič sa nestane, ak budete variť podľa receptov, ktoré nájdete na internete. Túto kalkulačku využijete až vtedy, keď začnete experimentovať s chmeľom.

BrewersFriend.com/brix-converter – Konvertor medzi stupnicami hustoty.

Craft Beer Slovakia –  Skupina na Facebooku, kde sa dozviete všetky novinky zo sveta remeselného piva na Slovensku.

Priatelia domáceho varenia piva – Ďalšia skupina na Facebooku, kde sa rozoberajú problémy homebrewerov, rady, tipy, triky a občas sa predáva aj rozličné vybavenie a podobne.

Domáci pivo – Homebrewing – Viac než tisícka členov v československej Facebookovej skupine o homebrewingu.

BJCP – Skratka znamená Beer Judge Certification Program. Určite vám nejdem odporúčať zatiaľ žiadnu odbornú certfikáciu. Ale príručku, respektíve “katalóg” pivných štýlov. V tomto katalógu sa dočítate o každom pivnom štýle, o tom, aké by mal mať vlastnosti, čo by mal spĺňať a ako by mal chutiť. Skvelá vec pre každého, kto sa púšťa do varenia menej zvyčajných pivných štýlov.

RateBeer.com – Ak milujete pivo a chcete si pozrieť, čo o ktorom hovoria ľudia, ako jednotlivé kúsky hodnotia, nie je lepšia stránka.

Tento seriál má dať základný prehľad čitateľom, ktorý by radi začali variť pivo doma. Neašpiruje na žiadny kompletný návod alebo domovaričskú príručku. Ide o skúsenosti domovaričov, ktoré sme za niekoľko rokov nazbierali a aplikovali v praxi v našom Manufaktúrnom pivovare Borkoslav.
Seriál:
– Homebrewing, naučte sa variť pivo doma: I.Vybavenie
– Homebrewing, naučte sa variť pivo doma: II.Suroviny
Homebrewing, naučte sa variť pivo doma: III.Varenie
Homebrewing, naučte sa variť pivo doma: IV.Internet
Homebrewing, naučte sa variť pivo doma: V.Radia odborníci
Homebrewing, naučte sa variť pivo doma: VI.Videonávod

Foto: Flickr.com/Nic McPhee

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.