Fľaša Jack Daniel’s nechýba v žiadnom bare na svete, toto je jej príbeh

Zo všetkých whiskey, ktoré sa produkujú v USA, sa stal práve  Jack Daniel’s kultovým. Typická hranatá fľaša s čiernou etiketou Old Time no.7 sa nájde v každom bare na svete.

Presný dátum narodenia Jaspera Newtona Daniela (prezývaného Jack) nie je známy, pretože jeho rodné záznamy zničil požiar budovy súdu. Rôzne zdroje uvádzajú rok 1846, no v liehovare tvrdia, že sa narodil v septembri 1850.
Dnes už nie je podstatné, kedy to bolo, podstatný je odkaz, ktorý zanechal. Všetko sa to začalo vďaka Božej ruke, respektíve ruke kňaza, ktorý si zobral Jacka pod patronát. Naučil ho destilovať a spoločne sa pustili do pálenia najznámejšej whiskey na svete. Takto vznikal Jack Daniel’s.

Niekedy vtedy
Alebo vtedy tam v Tennessee vznikol v mestečku Lynchburg nový liehovar. Rovnako ako s Jackovým narodením to je aj so vznikom tamojšej pálenice. Stalo sa tak medzi rokmi 1860 až 1880.
Jack sa nikdy neoženil a ani nikdy nemal žiadne deti. Pritom on sám pochádzal až z trinástich. To mu však nebránilo zobrať pod svoje krídla synovcov. Najšikovnejším bol Lemuel Motlow, prezývaný Lem. Keďže bol zbehlý v matematike, tak čoskoro začal viesť v spoločnosti účtovníctvo.

Jack Daniel's whiskey
Sklad v meste Lynchburg. Tu, v dubových sudoch, zreje Jack Daniel’s whiskey. Foto: Flickr.com/Leslie

Jackova otrava krvi
Lem Motlow sa po čase dostal aj k vedeniu liehovaru. Stalo sa tak v roku 1907 kvôli Jackovmu upadajúcemu zdraviu. Totiž v jedno skoré ráno, sa Jack Daniel pokúšal otvoriť svoj sejf. Hovorí sa, že často zabúdal správnu kombináciu, a práve v to ráno, v záchvate zlosti doň kopal. V amoku si zranil prsty na nohe a následne utrpel infekciu v jednom, ktorá viedla k otrave krvi.
Jack zomrel v roku 1911.

Prohibícia prerušila výrobu
Lem Motlow počas svojho života premiestnil liehovar najprv do St.Louis, neskôr aj do Missouri, Birminghamu a aj do Alabamy. Zákazu páliť sa ale nakoniec nevyhol. Lem sa dokonca stal aj senátorom v štáte Tennessee. Výrobu whiskey sa mu podarilo obnoviť v rodnom Lynchburgu až v roku 1938 a to len na štyri roky. Počas druhej svetovej vojny sa destilácia zastavila na celoštátnej úrovni (medzi rokmi 1942 a 1946). Nedostatok kvalitného obilia posunulo spustenie výroby až narok 1947, keď Lem našiel nový a najmä dobrý zdroj sladu.

6869903670_2ec2cd0a72_k
Fľaša, ktorú pozná celý svet. Jack Daniel’s whiskey. Foto: Flickr.com/Alfredo Mendez

Špecialita z Lynchburgu
Zaujímavosťou je, že Jack Daniel’s whiskey sa filtruje cez javorový cukor a drevené uhlie a to pred zrením v dubových sudoch. Tento proces má zásadný význam z hľadiska konečného charakteru whiskey, nazývanej ako Tennessee Whiskey.

Jack bol obľúbeným nápojom svetoznámeho speváka – Franka Sinatru. Dokonca si jednu fľašu so sebou zobral aj na druhý svet, respektíve do truhly, v ktorej je pochovaný. Liehovar v Lynchburgu na oplátku spravil jednu špeciálnu edíciu, ktorá nesie meno po spevákovi.

Nedávno zosnulý spevák kapely Motörhead Lemmy Kilmister často vystupoval v televízii s pohárom Jacka a Coca Coly. Údajne vypil počas tridsiatich rokov každý deň celú jednu fľašu.

Basgitarista kapely Van Halen Michael Anthony pije medzi pesničkami z fľaše Jacka a vždy ju dorazí do konca koncertu do dna. Dokonca jeho gitara pripomína fľašu obľúbeného destilátu.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.