Keď si whisky pre komunistických pohlavárov môžete dať vy

Komunistická smotánka ČSSR si roky chystala exkluzívnu whisky. No prišla im do toho nežná revolúcia. Na whisky sa zabudlo a vďaka tomu môžeme Hammer Head ochutnať dnes my.

Príbeh, ktorý sprevádza zrodenie a uvedenie tejto whisky pod menom Hammer Head na trh je veľmi zaujímavý. Všetko začalo niekedy na prelome 70. a 80. rokoch minulého storočia, kedy si komunistická smotánka zmyslela, že namiesto vodky by radšej píjavala whisky. A na čo míňať drahé devízy za nákup whisky v cudzine, keď by sme si ju mohli spraviť doma.
Aby sa whisky podobala čo najviac na škótsku, musí sa pri výrobe splniť rad parametrov. Štát preto nakúpil a doviezol niekoľko vagónov rašeliny priamo z oblasti Highlands. Rašeline z Krušných hôr, ktorá sa využívala na začiatku nebola jednoducho dostatočne dobrá a ani zaujímavá. Celé 80. roky sa s výrobou experimentovalo, ladili sa správne pomery surovín. Aj keď sa naši liehovarníci nechodili do cudziny vzdelávať, rešpektovali čo mohli a čo sa dozvedeli. Rešpektoval sa osvedčený výrobný postup. Špeciálne, využíval sa takzvaný kladivkový mlyn, ktorým sa drví slad pred varením, vypaľované dubové sudy z našich lesov mali maximálny objem 302 litrov, slad len z jedného druhu jačmeňa, nech to je naozaj single malt…

hammer head
Whisky Hammer Head pre komunistickú smotánku zakúpite v METRO.

Ideme na to, alebo aj nie
Receptúra ​​bola vymazlená, pitie sa konečne vypálilo a uložilo na zrenie, avšak zrazu sa písal koniec roka 1989. Whisky, ktorá nesie meno práve po kladivkovom mlyne, sa prestala variť. A tak sa na ňu aj zabudlo.
Československej whisky uloženej kdesi v skladoch nevenoval nikto žiadnu pozornosť. Trh bol zrazu obsadený rôznymi blendovanými whisky zo zahraničia, ako napríklad Balantines či Grants. A keďže tie stáli dve, tri stovky, tak preraziť s domácou whisky za aj dvojnásobnú cenu bolo nepravdepodobné. Veď všetko čo bolo naše, bolo horšie ako západné.
Nevenovali jej teda pozornosť ani správcovia, či majitelia likérky, ktorí sa v nej po revolúcii striedali. “Do roku 2007 tam sudy ležali doslova nepovšimnuté. Keď sa vtedy Stock stal členom širšej Stock Spirits Group, v rámci revízie majetku sa sudy objavili,” povedal brand ambassador Ján Kuchař pre české Hospodářské noviny.

Exkluzívnu whisky skoro zmiešali s tuctovou
A zrazu sa uvažovalo, čo s nimi. Stock už vtedy vyrábal svoju vlastnú mladšiu whisky Printer ‘s. Premýšľalo sa, či Hammer Head nepoužiť na blendovanie práve s ňou. “Ale bol tu konzultant zo Škótska, ktorý sa práve oživením chuťového profilu Printer ‘s zaoberal, a ten, keď whisky určenú komunistickým pohlavárom ochutnal, zavelil: nie je to zlé, zafľaškujte to,” opisuje Kuchař cestu moku zo suda do fliaš pre české Hospodářské noviny. Noviny ďalej uvádzajú, že sa to sa prvýkrát stalo na prelome rokov 2010 a 2011. Na svete bola prvá edícia značky Hammer Head. Jantárovej tekutine bolo 21 rokov. V roku 2012 prišlo ďalšie stočenie a v roku 2014 sa zrodila “dvadsaťpäťka”.
Koľko presne whisky je a či sa s jej výrobou pokračuje, si drží Stock ako tajomstvo.

hammer head
Hammer Head na vás čaká už od roku 1987. Foto: whiskyrover.blogspot.com

Cesta do našich pohárov
Spoločnosť Stock údajne túto whisky dávala najprv len darom svojím pracovným partnerom. Až po ich pozitívnych reakciách sa rozhodli zabudnutý destilát speňažiť. A aj to nie na domácom trhu ale najmä v zahraničí či na letiskách, kde mohol príbeh o zabudnutej komunistickej whisky pritiahnuť širšiu masu turistov. Dnes si túto výnimočnú whisky môžete zakúpiť v sieti predajní METRO, ktoré sú jej exkluzívnym predajcom. Sedem decová fľaša s 40,7 percentnou liehovinou vás vyjde na 47,99 eur s DPH.

Nejde len o marketing, presvedčíme vás o tom
Za touto whisky stojí naozaj zaujímavý príbeh. No nie je to len o ňom. Jim Murray, ktorý je jedným z najrenomovanejších degustátorov whisky, zároveň autorom knihy Whisky Bible (ktorá sa bibliou nazýva úplne oprávnene), dal 21 ročnej verzii 88,5 bodov zo sto a prívlastok excelentná whisky. Len tak mimochodom, ak by ste si chceli s Jimom pokecať a potriasť ruku, budete mať na to v apríli možnosť. Príde totiž na Whisky Fest do Bratislavy. A ak vás nepresvedčilo hodnotenie Jimma Murraya, tak sa jeden z vás bude môcť presvedčiť sám. O pár dní totiž vyhlásime v spolupráci s METRO súťaž o túto fľašu. Stačí čítať SpiritandBeer.sk a všetko sa dozviete.

Autor článku dostal fľašu darom od spoločnosti METRO Cash & Carry.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.