Lauder’s je najpredávanejšou whisky v Škótsku, ochutnajte

Lauder’s patrí medzi niekoľko najstarších miešaných whisky na svete, ktoré sa stále vyrábajú. Zároveň ide o najpredávanejšiu blended whisky v Škótsku, čo je zárukou kvality samo o sebe.

Zmes, ktorú stále môžeme ochutnať, vytvoril Archibald Lauder v roku 1834. Lauder’s má veľa spoločného s inými miešanými škótskymi, rovnako ako napríklad Ballantine’s, vznikla ako vedľajší produkt majiteľa potravín. Archibald totiž vlastnil obchod s potravinami v Glasgowe, kde predával najprv víno a liehoviny a neskôr začal páliť a miešať aj vlastnú whisky.
Po dvoch rokoch experimentovania s rôznymi druhmi – svoje receptúry testoval na priateľoch a kolegoch, ktorí ich mali za úlohu úprimne okomentovať – vybral najúspešnejšieho favorita a originál whisky podľa tohto receptu sa vyrába dodnes. Značku dnes vlastní spoločnosť Macduff International, v ktorej portfóliu sú aj značky ďalších kvalitných druhov whisky vrátane Islay Mist a Grand MacNish. Lauder´s Original je zmesou vynikajúcich sladových a obilných whisky, pochádzajúcich z oblasti Speyside. Macduff International v súčasnosti exportuje takmer dva milióny fliaš Lauder´s ročne do viac ako 50 krajín sveta. Jeho najväčšími odberateľmi sú Veľká Británia, krajiny južnej Európy a juhovýchodnej Ázie.

Lauder's
Venované kráľovnej Mary od Archibalda Laudera.

Ako chutí whisky od Archibalda
Farba Lauder’s Original je oranžová, vôňa je ľahká a svieža. Najprv zacítite prvý závan surového alkoholu, ale hneď za ním nasleduje príjemná aróma sladkej vanilky, kokosu, obilných zŕn a troškou mandlí. Chuť nadväzuje na vôňu a ponúka závan kvetov, korenín, dreva, mandlí a dymu v ústach. Horkastá chuť je rovnomerne vyvážená sladkosťou – chuťou hnedého cukru, medu, vanilky a karamelu. Zvláštnosťou tejto whisky je odlišný rastlinný prvok, ktorý sa objaví v ústach – chuť evokujúca predstavu sušenej trávy či sena. Dochuť je ľahká a sladká, v závere suchá a náhle miznúca. Whisky Lauder’s spoznáte v obchodoch aj vďaka masívnym štvorhranným fľašiam, ktoré sú pre tento destilát charakteristické už od čias Archibalda Laudera.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.