Na Vianoce limitovaná edícia rumu! Vyberte si s rumovým ambasádorom

Prednedávnom ponúkla kubánska vláda Českej republike na vyrovnanie dlhu svoj storočný rum. Aj keď v tomto prípade to nie je limitovaná edícia, čo sa týka množstva, no už len vek rumu je dobrým ťahákom pre zberateľov. Podobné kúsky vrátane ozajstných limitovaných lahôdok majú hodnotu, ktorá rastie časom. Čo sú to vlastne limitované edície a pri akých príležitostiach vznikajú? Viac nám povie Robert Resmer, rumový ambasádor The Cuba Libre Rum & Cigar House.

Čo to je limitovaná edícia a o akom druhu alkoholu hovoríme?
Limitka je, v našom prípade, rum, ktorý bol vyrobený len v určitom počte. Daný počet predstavuje oveľa menšiu produkciu ako sa bežne vyrába. Limitované edície sa môže viazať na určitú udalosť, výročie alebo sa jedná o zberateľský kúsok.

Ako sa vyrába limitovaná edícia? Musí špeciálne zrieť?
Záleží od výrobcu danej značky akým smerom sa rozhodne ísť. Čo sa týka zrenia, limitovaná edícia nemusí špeciálne zrieť. Samozrejme je faktom, že proces zrenia dokáže najviac ovplyvniť charakter alkoholu. Výrobcovia rumov využívajú v procese zrenia napríklad viacero druhov sudov, taktiež sa využíva potenciál jednotlivých pivníc a daný rum potom v určitom čase mení miesto zrenia.

Pri akej príležitosti najčastejšie producenti prichádzajú s limitkami?
Úplne jednoznačne sa to nedá povedať, ktorý dôvod je najčastejší. Ale príležitosti sú rôznorodé. Napríklad značka A. H. Riise vyrába len tritisíc fliaš ročne z dôvodu náročnosti technológie výroby.
Kubánsky rum Caney 12yo bol zase vyrobený v limitovanom počte z dôvodu podpory ekonomickej situácie. Diplomatico Ambassador sa vyrába v limitovanom počte 1 600 fliaš ročne, pretože ide v podstate o vrcholné dielo majstra Tito Corderona. Pri tomto rume je špecifické napríklad to, že jeho prvotná výroba trvala 10 rokov, kým Cordero dokázal do posledného detailu zladiť jeho chuť.

Na čo by sme sa mali zamerať pri výbere limitovanej edície rumu?
Jednoznačne výsledok, ktorý chcete získať. Ak ste človek, ktorý si rád pochutí na kvalite, tak sa zamerajte jednoznačne na chuť. Ak ste zberateľ, potom na špecifické číslo daného rumu.

limitovana edicia best of 1976 dictador
Dictador Best of 1976 špeciálne naflaškovaný pre The Cuba Libre Rum & Cigar House.

Limitovaná edícia, ktorú by ste nám odporučili?
Poznáte staré známe „tisíc ľudí, tisíc chutí“. V dnešnej dobe už máme toľko možností, že si každý nájde to svoje. Dôležité je, aby vás váš výber nesklamal. Ja si aktuálne vychutnávam limitovaný rum The Cuba Libre Rum by Dictador – The Best Of 1976, ktorý zrel 40 rokov v kolumbijskej Cartagene. Z ročníka 1976 je vo svete len pár sudov, no každý z nich chutí inak a má aj iný obsah alkoholu. Tento konkrétny rum je vyrobený len v počte 300 fliaš.

The Cuba Libre Rum by Dictador – The Best Of 1976 – podľa Roberta Resmera, rumového ambasádora The Cuba Libre Rum & Cigar House
Aróma – Prvotné intenzívne tóny praženej kávy a čokolády obalenej praženými orieškami strieda sladká vôňa medového karamelu a kondenzovaného ovocia. Záver patrí miernym tónom sherry v spojení s drevnatou vôňou. Všetko vytvára nerušivú, postupne klesajúcu harmóniu.

Chuť – Začiatok ponúka jemne drevnatý prechod do intenzívnych tónov praženej kávy, čokolády s lahodným prechodom karamelizovaného ovocia s orieškovým podtónom. Záver je príjemne hrejivý a dlhý, suchý s príjemnými náznakmi drevnatosti.

 

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.