Mount Gay: ochutnajte najstarší rum na svete

Ani Kuba a ani Jamajka. Najstaršia pálenica, ktorá nepretržite funguje, je na Karibskom ostrove Barbados. Pozrime sa na rum z Mount Gay.

Cukrovú trstinu doviezli do Španielska moslimi z Ázie. Dlhé stáročia pomalý pochod trstiny svetom urýchlil Kolumbus, ktorý ju na svojej druhej ceste doviezol na ostrovy pod hlavičkou Karibik. Vďaka tomu vznikol rum.
Zanedlho vyrástli na každom ostrove desiatky cukrovarov a vznikla otázka, ako ďalej zužitkovať odpadový produkt – melasu. Keďže umenie destilácie nebolo ničím novým, čoskoro sa u kdejakého cukrovaru objavil aspoň jeden destilačný prístroj. A podnikaví plantážnici zarábali dvakrát. Najdlhšie a najmä nepretržite sa tak deje v Mount Gay, od roku 1703.

mount gay
Najvýznamnejší rum z Barbadosu. Foto: Flickr.com/reivax

Triezvy varí rum
Rumové panstvo sa nachádza na vrchole hrebeňa na severe Barbadosu. Túto lokalitu získal už na začiatku 18. storočia William Sandiford a naďalej ju používal ako cukrovú plantáž. Toto panstvo vtedy pomenoval Mount Gilboa.
V roku 1747 panstvo zdedil jeho syn s ironickým menom James Sober, ktoré v preklade znamená Triezvy. Keďže James nemohol tráviť na Barbadose toľko času, koľko by destilérka potrebovala, tak jej vedením poveril priateľa Sira Johna Gaya Alleyna. Ten si rýchlo získal meno skvelého obchodníka. Alleyn sa účastnil aj politického života. V roku 1757 bol zvolený za člena miestneho parlamentu, kde vydržal ďalších 40 rokov. Stal sa lídrom plantážnikov na Barbadose, založil školu a pomáhal chudobným. V histórii tohoto ostrova mu preto platí významné miesto.

Na pamiatku
Sir John Gay Alleyne zomrel v roku 1801 a Cumberbatch Sober (syn Jamesa Sobera) na jeho pamiatku premenoval panstvo Mount Gilboa na Mount Gay. Plantáž zostala majetkom rodiny Soberovcov až do roku 1860. Na začiatku 20. storočia ju získal obchodník Aubrey Ward so svojím obchodným partnerom Johnom Hutsonom. Aubreyho syn Darnely DaCosta Ward pokračoval v činnosti až do svojej smrti v roku 1989, keď väčšinový podiel kúpila nadnárodná korporácia Rémy Cointreau. Nový francúzsky majiteľ vytvoril pre Mount Gay rozsiahlu distribučnú sieť, a preto si rum rýchlo získal opäť popularitu.

mount gay
Známy obraz z etikety: ostrov Barbados s označením hlavného mesta Bridgetown. Foto: Flickr.com/Richard Pope

Zaujímavosti
Na etikete každej fľaše je vyobrazený ostrov Barbados s červenou hviezdou. Tá ale nie je na mieste destilérky ale hlavného mesta Bridgetown. Mount Gay sa nachádza na severe ostrova.

Označenie Mount Gay nemá nič spoločné so sexuálnou orientáciou alebo niečím vulgárnym. Ešte v 50-tych rokoch minulého storočia sa slovo gay používalo ako synonymum k slovu happy – teda šťastný alebo veselý. Rovnako to bolo aj v prípade mena Sira Johna Gay Alleyna.

Mount Gay si objednal vo filme Casino Royal aj samotný James Bond (namiesto obľúbeného Martini).

Ako chutí
Chuť Mount Gay Eclipse je špecifická. Vôňa jednoznačne korenistá, cítiť v nej trocha spáleného dreva. V chuti prevláda dubová vanilka. Záver je dlhý, príjemne hrejivý. Mount Gay patrí medzi ostrejšie a výraznejšie.
Produkcia liehovaru Mount Gay
Silver Eclipse
Eclipse Black
Eclipse
Special Reserve
Extra Old
1703
Flavored Rums
Black Barrel

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.