Nebavilo ich pásť ovce, založili slávnu pálenicu Talisker

V zozname Scotch Whisky Industry z roku 1823 je sedem páleníc z ostrova Skye. Ani jedna sa nedochovala. Avšak Talisker nadväzuje na tradíciu.

Pálenicu Talisker založili v roku 1831 Hugh a Kennet MacAskill, ktorých už nebavilo pásť ovce (keďže dovtedy mali ovčiu farmu na susednom ostrove Eigg). Avšak paliarenský kumšt nezískate chľastaním na škótskych pastvinách v spoločnosti oviec. A azda aj preto bratom nový biznis veľmi nevyšiel a destilérku v roku 1857 predali. Aj keď musíme uznať, že ju udržali viac ako štvrťstoročie.
A možno to nebolo neschopnosťou pánov bratov, keďže aj ďalší dvaja vlastníci skôr či neskôr skrachovali a liehovar posunuli ďalej. Avšak od roku 1898 sa paliarni darí, aj keď pre prežitie sa musela niekedy spájať a pridávať do väčších zoskupení. Dnes patrí do koncernu Diageo, kde je súčasťou Classic Malts of Scotland.

Talisker nezmenil ani požiar
Medzi zaujímavostí patrí aj to, že ako jedna z mála škótskych whisky sa Talisker kedysi destiloval tri razy. Dnes to už neplatí a ako väčšina liehovarov v tejto oblasti vypaľuje len dvakrát. Z tohoto dôvodu má liehovar až päť destilačných kotlov, ktoré sa naplno využívali pred rokom 1928. Technológia destilácie sa napriek tomu nezmenila, zostala rovnaká dokonca aj po veľkom požiari, ktorý zachvátil liehovar v roku 1960. Preto aj dnes v liehovare uvidíte neobyčajne vytvarované destilačné kotle, presné také, aké sa používali len tu na začiatku minulého storočia.

talisker
Ostrov Skye a jeho dva poklady. Príroda a whisky Talisker. Foto: Flikr.com/Tinu77

Jedným z ďalších dôležitých faktorov je aj voda, ktorú destilérka čerpá z podzemných vrtov na takzvanom Jastrabom kopci. Pálenica hovorí, že už z nej samotnej cítiť rašelinu, čo ma whisky dávať svojráznu chuť.
A možno práve preto desaťročná whisky získala ako jediná na svete až šesť ocenení za najlepšiu Single Malt v kategórii mladších než dvanásť rokov od International Wine & Spirits Competition. Túto fľašu budete môcť dokonca aj vyhrať a to o pár dní v našej súťaži, vďaka spoločnosti Bevmartket.sk.

Talisker 10 Years Old (45,8%)
Farba je žiarivo jantárová, aróma štipľavá s výrazným zadymením. Vyzretá chuť nesie stopy sladu, dymu a výrazného čierneho korenia. Záver prekvapí svojou dĺžkou a hĺbkou.

Titulná fotografia: Flickr.com/Patrick Strang

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.