Netradičná barmanská súťaž pod krídlami Monkey Shoulder v Bratislave

Žiadny rozhodcovia, len objektívne bodovanie! Barmanská súťaž Ultimate Bartender Championship zavítala aj do slovenskej metropoly. Šiesti barmani zápolili v siedmych kategóriach, ktoré reprezentujú ich základné zručnosti. Súťaž sa konala v populárnom Savage Garden pod dozorom celosvetového ambasádora whisky Monkey Shoulder Deana Callana.

Aký je ideálny barman? Na takúto jednoduchú otázku sa snaží odpovedať barmanská súťaž Ultimate Bartender Championship. Dean Callan spolu so svojím priateľom Stuartom Hudsonom v súčasnosti obiehajú svetové metropoly a hľadajú tých najlepších.  A aby sa im to podarilo, pripravili jedinečnú súťaž. Nejde v nej o žiadne srandičky ani kaskadérske vystúpenia za barom, ale o ozajstné kvality dobrého barmana. Preto má aj súťaž jasné pravidlá a objektívne bodovanie, ktoré neovplyvní žiaden porotca.


Súťažiaci podstúpia v prvom kole vedomostný kvíz, ktorý pozostáva zo stovky otázok. Napríklad by mali vedieť, ako sa delí škótska whisky podľa regiónov, ktoré pivo je najpredávanejšie na svete, kto napísal “bibliu” o miešaných nápojov Harry’s ABC of Mixing Cocktails a podobne.
V druhom kole sa u barmanov testovali vedomosti z miešaných nápojov. Museli vyskladať recepty na viacero známych a menej známych miešaných nápojov. Testovala sa aj ich zručnosť, bez rysky museli naliať správne množstvo tekutiny do pohárov. Okrem toho museli odhadom zrátať zostatkovú cenu alkoholu na bare či správne obslúžiť zákazníkov pri stole. Ťažkou úlohou bolo určiť druh alkoholu podľa vône a ešte ťažšou úlohou povedať aj jeho značku.

barmanská súťaž
Barmanská súťaž preverila kandidátov vo viacerých smeroch. Jedným z nich bola samozrejme príprava cocktailov. Foto: SpiritandBeer.sk

Z týchto základných šiestich kôl postúpili traja súťažiaci do finále, kde museli čo najskôr namiešať osem drinkov. Svoje im predviedol aj priateľ a kolega whisky ambasádora Stuart Hudson. Ten sa chopil výzvy a nápoje pripravil pod dve minúty. “Sorry, mám opicu, preto to trvalo tak dlho,” vysvetlil nám po jeho show. Rekord je vraj o pol minúty lepší.

Barmanská súťaž mierila do finále. V najlepšej trojici sa ocitol Matúš Chudý, Lukáš Korček a Michal Kuruc. Všetci predviedli úctyhodný výkon za barom, no vyhrať mohol len jeden. Pod štyri minúta sa dostal iba druhý zo základných kôl – Lukáč Korček. Ak si chcete dať namiešať od neho nejaký drink, tak navštívte Michalská Cocktail Room.

Ak si chcete namiešať doma aj vy niektoré dobré cocktaily, tak odporúčame:
– Írska káva, pravý prebúdzač poriadnych chlapov
– Old Fashioned: Spravte si najznámejší miešaný nápoj
– Namiešajte si nestárnucu klasiku Cointreau Fizz

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.