Idú na trh s vlastnou kožou. Pre domovaričov a remeselné pivovary

Trojica mladých nadšencov rozbieha na Slovensku biznis so svetovými a najmä kvalitnými sladmi, chmeľmi i kvasinkami. NextHop prinesie slovenským homebrewerom priamo pred dvere tovar, o ktorom doteraz možno len počuli. Remeselným pivovarom zas umožnia konečne variť jednotlivé štýly zo surovín, ktoré sú na to súce.

V marci sme písali článok o tom, že ani s kuchárkou od BrewDog neuvaríte na Slovensku také pivo, ako varí škótsky pivovar. V tej dobe sa na internete rozpútala veľká diskusia o dostupnosti surovín. Mnoho ľudí s vlastnými malými i remeselnými pivovarmi tvrdilo, že to nie je až tak čierne, ako sme opisovali. A aj keď sme sa s viacerými rozprávali a pýtali, kde zobrať dobré suroviny, jednoducho, naraz a za rozumný peniaz, tak nám odpovedať nevedeli. My sme ale odpoveď konečne našli. Od druhej polovice septembra ňou môže byť slovenský e-shop NextHop.

nexthop
V sklade čakajú slady od firmy Simpsons a Dingemans pre pivovary i domovaričov.

Ide o projekt IT-čkárov Jána Hrnka, Martina Pohančeníka a ich priateľa Michala Grófa, ktorí sa púšťajú na Slovensku do nepreskúmaných vôd. Otvárajú e-shop so svetovými značkami sladov, chmeľu i kvasníc. Dostať sa na jednom mieste ku kvalitnej a doteraz ťažšie dostupnej svetovej produkcii bude jednoduchšie. Slovenské remeselné pivovary, ale najmä našich domovaričov, čaká malá pivná revolúcia.

Motivovala ich podpriemerná ponuka na našom trhu
“Ako domovarič som rozmýšľal nad tým, ako zlé to je na Slovensku. Čítate o nejakom pive, chcete ho uvariť, ale nemáte z čoho,” hovorí Jano, ktorý odišiel z predchádzajúcej roboty a naplno sa pustil do projektu pivného e-shopu a distribúcie surovín pre remeselné pivovary. Väčšina domovaričov, ktorá doteraz používala slady napríklad z Trnavy, dehydrované kvasinky alebo zvetrané chmele, sa tak budú môcť dostať aj k niečomu, čo bolo doteraz len ťažko dostupné.

Všetko na jednom mieste
“Ozval som sa azda všetkým známejším firmám s ponukou na spoluprácu,” hovorí Jano. V e-shope nebudú len slady, ale aj chmeľ, kvasinky, rôzne byliny i korenia, ale aj vybavenie. NextHop má zastrešovať celé portfólio vecí a surovín, ktoré variči potrebujú. Všetko majú nájsť pod jednou strechou. Nikto nebude musieť objednávať slad v jednom obchode a kvasinky v inom.

nexthop Takto bude vyzerať e-shop po spustení do ostrej prevádzky.

Ponuka je smerovaná samozrejme najmä na pivovary, avšak rovnaký tovar dostanú v malom aj domovariči. O tom svedčí i to, že slad ktorý ste si kupovali od distribútorov doteraz na kilá, dostanete pokojne aj na stovky gramov.

Cesta za kvalitou, nie prekonávaním ceny
“Zo začiatku som chcel iba slad od Weyermanu, ktorý používa veľa ľudí a ich slad je naozaj kvalitný. Potom som sa dostal k Simpsons a povedal som, už nič iné. Sú síce drahší, ale tá kvalita je neporovnateľná,” hovorí Hrnko o hľadaní dodávateľov. Okrem toho v ponuke bude slad aj od belgických Dingemans, keďže aj na Slovensku chce veľa ľudí variť belgické štýly a takto budú mať autentické suroviny. Ponúknu však aj špeciálne druhy sladov od ďalších výrobcov.

Čo je v ponuke, to je na sklade
Ďalšou zásadou obchodu má byť to, že všetky suroviny budú skladom. “Nepáčilo sa mi, že veľa ľudí na Slovensku robí len akýchsi prekupníkov. Zoženú si exkluzívne práva na nejakú značku, ale nič nemajú fyzicky u seba, všetko objednajú a vám doručia až po nejakej dobe,” hovorí o motivácii Hrnko. Takýto prekupníci oberajú slovenských pivovarníkov len o peniaze a neprinášajú žiaden servis. Zákazníkom sa teda nestane, že by museli na objednaný tovar čakať dlho. Kuriér s tovarom by mal byť pred ich dverami v priebehu hodín.

nexthop Pripravené na distribúciu k zákazníkom.

Takýto spôsob distribúcie a servisu ich samozrejme bude niečo stáť. „Nechceme bojovať cenou, ale kvalitou,“ vysvetľuje Hrnko. Aby mali naozaj všetko pripravené na odoslanie a suroviny sa nekazili, tak NextHop postupne upravuje aj svoje sklady v Nitre. “Naposledy sme k mrazničke postavili veľký chladiaci box, aby sme vedeli chmeľ udržať čerstvý po dlhú dobu aj vo veľkých množstvách, samozrejmosťou je aj profesionálna vákuovačka,” opisuje Jano. Najkomplikovanejší je prevoz tekutých kvasníc od White Labs.

Nie len suroviny, ale aj podpora komunity
Okrem prvého slovenského domovaričského fóra, ktoré na Slovensku zatiaľ supluje len skupina na sociálnej sieti Facebook, prinesie NextHop aj zaujímavosť v podobe konfigurátora. “Konfigurátor je zatiaľ pracovný názov, zákazníci si budú môcť sami naklikať svoje recepty, slad, chmeľ i kvasnice,” vysvetľuje Hrnko. Tieto recepty si budú môcť celé objednať, v obchode vám ich nabalia. V prípade sladu si môžete vybrať či ho chcete našrotovať a zmiešať alebo doručiť oddelene. Recepty budete môcť taktiež zdieľať s ostatnými. Pripravené sú aj akcie pre aktívnych členov fóra. E-shop NextHop tak získava aj sociálnejší rozmer a môže byť hlavnou stránkou domovaričskej komunity. Časom môžu dokonca pribudnúť rôzne kalkulačky a prepočty, napríklad horkosti piva, či stupňovitosti alebo farby.

Pozdravte ich na Salóne piva
Chalani z NextHop svoj e-shop otvárajú už v pondelok 19. septembra. Prezentovať ponuku a služby prídu aj na Salón piva do Bratislavy, kde budú všetky tri dni – od 21. do 23. septembra. Ak prídete ochutnať produkciu domácich i svetových pivovarov, zastavte sa aj za nimi. Budete môcť napríklad okúsiť slady Simpsons a Dingemans a porovnať ich s tým, s čím varíte bežne.

Čo bude v ponuke
Slady Simpsons 28 druhov
Slady Dingemans 18 druhov
Chmeľ 25+ odrôd
Kvasnice White Labs 20+ kmeňov
Bylinky a korenie
Príslušenstvo

4 thoughts on “Idú na trh s vlastnou kožou. Pre domovaričov a remeselné pivovary

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.