Pozor na to čo pijete. “Prírodne modré” víno Passion Blue sťahujú z pultov

Ak máte doma víno Passion Blue, boli ste oklamaný. Jeho modrá farba nevznikla za pomoci prírody, ale chémie. Na kauzu poukázal český novinár Jan Tuna z relácie A dosť! Ozval sa mu vinár z pohraničného mestečka Břeclav, ktorý dal spraviť test tohto vína. Z regálov ho napokon sťahuje aj hlavný distribútor.

“Ukázalo sa, že modrá farba vo víne Passion Blue je spôsobená najmä prítomnosťou farbiva brilantná modrá,” hovorí vinár Jiří Salay pre portál stream.cz. Táto farba sa používa napríklad v kozmetike ale aj v potravinárstve, kde je značená ako E133 (viac o farbive a jeho účinkoch: zdravapotravina.cz). Ako ďalej vinár dodáva, na výrobku “prírodne modrého” vína sa nikde nenachádza zmienka o tomto farbive.

Passion Blue, respektíve farbivo, môže u citlivejších konzumentov viesť k zdravotným komplikáciám. Pri testoch sa preukázala tvorba zhubných nádorov v miestach vpichu injekcie s farbivom alebo aj po požití. Na pozore by mali byť najmä ľudia citliví na aspirín, farbivo u nich môže spôsobiť totiž astmu alebo vyrážky.
Výrobca, ale aj distribútori hovorili zákazníkom, ktorí spochybňovali prírodnú farbu vína, že tá je zapríčinená takzvaným anthocyaninom, teda antioxidantom, ktorý obsahujú špecifické druhy modrého hrozna. Ukázalo sa, že to je nezmysel a lož výrobcu.

passion blue
Okrem toho, že výrobca vína zavádzal konzumentov, tak vraj ani nepripravil kvalitný produkt. Foto: Screenshot Stream.cz

Podľa someliéra Radovana Vargu, ktorý vystupuje v programe A dosť!, je odpoveď výrobcu klamstvom. “Z chemického hľadiska nie je možné, aby v kyslom prostredí bol anthocyan modrý,” hovorí. V takomto prostredí vraj získa červené sfarbenie.

Víno sťahujú z regálov
Reportér Jan Tuna dal víno otestovať pre istotu aj na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe. Aj tamojšie moderné laboratórium potvrdilo prítomnosť farbiva brilantná modrá, ktoré je vyrobená z uhoľného dechtu.
Podľa someliéra Radovana Vargu aj samotné víno chutí a vonia umelo, je v ňom veľa síry a je neprirodzené.
“Radi by sme sa ospravedlnili našim zákazníkom, lebo naozaj došlo k tomu, že namiesto prírodných farbív bola použitá brilantná modrá,” potvrdila hovorkyňa spoločnosti Makro, ktorá víno distribuovala. Po tejto kauze firma víno ihneď stiahla z ponuky.

passion blue
Vinárovi Jiřímu Salayovi sa hneď farba vína nepozdávala. Dal ho otestovať. Foto: Screenshot Stream.cz

“Ten test nie je zložitý, je to otázka dvadsiatich minút. Nie je ani drahý. Mohli si takto ušetriť problémy, ktoré z predaja budú mať, keďže ide o klamanie zákazníkov,” povedal vinár Jiří Salay, ktorý na prípad upozornil.

Je Passion Blue zdraviu škodlivé?
Nemalo by byť. Podľa portálu zdravapotravina.cz je maximálny prípustny objem farbiva na liter nápoja 80 mg. V tomto prípade namerali v laboratóriu len 8,5 mg na liter. Víno teda spĺňa normy. Kauzou je, že výrobca aj distribútor klamali zákazníkov. Víno nemá svoje sfarbenie vďaka šupinám hrozna, ale z farbiva E133.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.