Slovenská pivovarnícka akadémia odovzdala ceny malým a nezávislým

Jubilejný piaty ročník odovzdávania Výročných cien Slovenskej pivovarníckej akadémie potvrdil, že nezávislé pivovary robia prácu poctivo a s láskou.

Vo štvrtok 2. júna sa ich zástupcovia stretli v bratislavskom pivovare FABRIKA the beer pub, aby oslávili ďalší rok svojej existencie, zbilancovali svoje úspechy a prevzali si ocenenia v trinástich kategóriách. Tento ročník bol výnimočný aj tým, že o Pive roka 2015 rozhodovali nielen členovia Akadémie, ale aj verejnosť a zástupcovia médií. Už tradične víťazov v jednotlivých kategóriách vyberala porota zložená z členov Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS), členov sekcie homebrewingu a z členov Akadémie ocenených v predchádzajúcich anketách. V prvom nominačnom kole boli zozbierané tipy na nominácie a v druhom kole sa uskutočnil výber víťazov zo štyroch nominovaných v každej kategórii.

Bodoval Ancikrist i Urpiner
– V kategórii Pivovar s vlastnou reštauráciou sa víťazom stal hostiteľ odovzdávania cien, bratislavský FABRIKA the beer pub. Hodnotilo sa prostredie, rôznorodosť ponuky, atmosféra, obsluha, pivná kultúra, úroveň gastronómie pri používaní kvalitných surovín, ako aj celkové kombinácie piva s jedlom.
Tradičným hostincom roka, kde sa podáva pivo z malých pivovarov, ale vlastné pivo sa tam nevarí, sa stala žilinská Beervana.
– V kategórii Pivotéka roka cenu získala opäť Staromeštianska pivotéka z Bratislavy.

pivovarnicka akademia vitazi oceneni
Pivovarnícka akadémia ocenila najlepšie osobnosti, pivá i pivovary zo slovenskej malej a nezávislej scény. Foto: p. Chovan 

– Titulom Objav roka 2015 sa môže pýšiť košický Pivovar Hostinec, ktorý vedie známy sládok Peter Škripko.
– Novinkou tohtoročného hlasovania boli zmeny v kategórii Pivo roka. Členovia Akadémie chceli dať priestor nielen tradičnému udeľovaniu hlasov, ale zapojili do hodnotenia aj širokú verejnosť a novinárov. Fanúšikovia poctivého piva mohli v priebehu mája hlasovať na portáli opive.sk za svoje „top nezávislé pivo“. Rovnako mohli učiniť aj zástupcovia médií, ktorí sa odovzdávania cien v Bratislave zúčastnili a priamo na mieste mohli degustovať vzorky nominovaných pív. Zo silnej štvorice Stupavar, Urpiner, Hellstork a Richtár Jakub sa napokon prvým víťazom kategórie Pivo roka 2015 stal kočovný pivovar Hellstork so svojim pivom Ancikrist 15, American IPA. Toto pivo si vybrali za víťaza nielen členovia Akadémie, ale aj verejnosť. Prítomným novinárom však najviac chutilo pivo Urpiner svetlý ležiak 12 %.

ocenenie pivo asociacia malych a nezavislych pivovarov chnupa pivovarnícka akdémia
Slovenská pivovarnícka akadémia ocenila i Petra Chňupu, ktorý varí v troch pivovarov, titulom Sládok roka. Foto: p. Chovan

– Za Pivný čin roka bolo aj tento rok vyhlásené podujatie Salón piva, ktoré sa úspešne rozrastá po celom Slovensku a okrem Bratislavy sa konalo aj v Košiciach.
– Cenu Sládok roka 2015 si prevzal Peter Chňupa z pivovaru FABRIKA the beer pub.
Majstrom výčapu, ktorý je odborníkom v pivnej oblasti a zároveň dokáže pivo šikovne načapovať, sa stal Marek Dudáš zo Sklep pubu v Senici.
– Titul Osobnosť roka z pivovaru za rok 2015 porota udelila opäť Beáte Murkovej a titul Osobnosť roka v homebrewingu si podelí košická dvojica Michal Ferko a Peter Antal, ktorá pracuje pod trefným názvom Zvarime & Budze.
Pivovarom roka sa stal Holíčsky pivovar Wywar.
– Novou kategóriou, ktorú si vypýtali trendy v súčasnom varení piva, je Lietajúci pivovar roka, kde sa oceňuje kočovný pivovar vyrábajúci pivo podľa vlastného receptu v prenajatých pivovaroch. – Historicky prvé ocenenie si odniesol kočovný pivovar Hellstork.
– Za dlhodobý prínos slovenskému pivovarníctvu získal ocenenie Peter Bognár.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.