Plzeň prichádza s unikátnym dizajnom fliaš, navrhnutým umelecký sklárom

Kolekciu dizajnových fliaš Plzeň inšpirovanú 175. výročím legendárneho plzenského ležiaka vytvoril umelecký riaditeľ sklárne Moser Lukáš Jabůrek. Získať tieto umelecké artefakty bude možné len na dobročinnej online aukcii, ktorá bude prebiehať 13.  decembra 2017 na spravodajskom serveri iDNES.cz. Výťažok poputuje na konto Centra Paraple.

Každoročne majú o ne záujem stovky ľudí, ktorí sa zaujímajú nielen o umelecký sklársky artefakt, ale aj o pomoc tým, ktorí to potrebujú. Mnohí z nich sú pripravení za zaplatiť aj viac než 150-tisíc českých korún. Charitatívna aukcia Pilsner Urquell sa koná už po šiesty raz. „Každý rok vzniká Pilsner špeciálna edícia pivných fliaš Pilsner Urquell, ktorej návrhy pripravujú tí najlepší dizajnéri. Máme tak možnosť ukázať krásu remesla, pivovarníckeho aj sklárskeho, a to v predvianočnom čase. A zároveň pomáhať tým, ktorí to potrebujú – ľuďom ktorých ochorenie miechy pripútalo na vozíček,“ vysvetľuje Václav Berka, starší obchodný sládok pivovaru Plzeň.

plzeň
Tradičné pivo v novom dizajne. Kúpou fľaše pomôžete charite. Foto: Plzeň

Spojenie pivovaru so sklárňami Moser nie je náhodné – popredná česká skláreň oslavuje v tomto roku tiež okrúhle výročie, na trhu pôsobí už 160 rokov. Spoluprácu oceňuje i Zdeněk Svěrák, zakladateľ Centra Paraple: „Prajem plzenskému ležiaku k jeho 175. narodeninám, aby mu priatelia zachovali priazeň. Jeho kvalita si to zaslúži! A spojenie tradičného českého nápoja so slávnou sklárskou firmou Moser bol šťastný nápad. Som rád, že spoločne pomôžu ľuďom, ktorí to potrebujú.“

„Dizajn fľaše je inšpirovaný tvarom sudu, v ktorom pivo zreje. Zámerne som vytvoril minimalistický a čistý tvar, aby vyniklo remeselné umenie a jedinečné zdobenie fľaše niekoľkými náročnými sklárskymi technikami. Ručne brúsená a leštená dekorácia klinových rezov symbolizuje jačmeň, z ktorého sa pivo varí,“ popisuje Lukáš Jabůrek. Úplne unikátna je podľa Jabůrka ručne brúsená a pasovaná zátka do fľaše vyrobená z farebnej moserovskej skloviny topas. Fľašu zdobí aj výročná pečať s vyrazeným motívom 175. výročia Pilsner Urquell.

plzeň
175. výročie pivovaru Plzeň Prazdroj. Foto: Plzeň

Tohtoročná aukcia sa bude konať 13. decembra 2017 na serveri iDNES.cz. Dražba bude spustená o 9:00 a bude prebiehať až do 16:00 hod. Počas tejto doby môžu vopred zaregistrovaní dražitelia prispievať ľubovoľnou čiastkou, jednu z desiatich fliaš však získajú len tí, ktorí ponúknu najviac.

 

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.