Pohár, ktorý potrebujete na pivo

Vybrať správny pohár na pivo nie je jednoduchou úlohou. Nie všetky totiž patria do krígľa s logom Kofoly. Presviedčajú nás o tom najmä podniky, ktoré sa hrajú na Craft Beer friendly, no ich zámery sú len zviesť sa na módnej vlne. Nevediac nič o pive, nalievajú všetko do zlých pohárov.

Čapovať všetky pivá do klasického krígľa považujeme za barbarstvo. Aj keď tento druh pohára je najuniverzálnejší a znesie takmer každý pivný štýl. Dobrý ležiak si v inom skle ako v krígli mnohí z nás ani nevedia predstaviť. No pre voňavejšie pivá by sme mali použiť iný pohár, ktorý umožní zadržať arómu pre náš nos. Nenadarmo používajú vinári špeciálne poháre.

A ako to je s vínom, tak to býva aj s pivom. Pozrime sa preto na základné typy pohárov a pivné štýly, ktoré by sme si z nich mali vychutnávať.

Krígeľ (Stein)
Dimpled Mug Glass pohárŤažký, pevný, objemný a s uškom. Poznáme ho vo veľa rôznych veľkostiach a tvaroch. Je to najuniverzálnejší pohár vôbec. Najlepšou vlastnosťou je možnosť si poriadne štrngnúť bez obáv, že pohár rozbijete. Zaujímavou verziou krígľa je Stein. Ide väčšinou o jeho porcelánovú verziu s viečkom na vrchu, ktoré bráni muchám, aby padli do piva.

Benefity: Udrží veľký objem piva. Hrubé steny zabezpečujú menšiu výmenu tepla s okolím. Ľahko sa z neho pije.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Tulipán
Tulip Glass pohárPohár, ktorý odporúčame si zaobstarať do každej domácnosti. Tvar tulipánu pomáha poháru udržať prchavé látky v pive, vône a navyše vytvoriť hutnú penu na povrchu. Okrem iného sa z neho dobre pije a je aj peknou dekoráciou.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Flautový pohár
Flute Glass pohárPohár typický najmä pre pitie šampanského. Úzke a dlhé hrdlo zaručuje, že sa pivo nevybublinkuje rýchlo. Taktiež sa neuvoľnia prchavé látky, čím sa zaručí intenzívnejšia základná vôňa.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Kalich
Chalice Glass pohárMajestátny kus sklenárskej práce. Často sa okrem skla využíva aj striebro alebo zlato na vyloženie okrajov. Vďaka svojmu tvaru dokážu výborne vytvoriť penu na povrchu piva.

Benefity: Lahôdka pre oči. Desijnované tak, aby sa vytvorila bohatá a hustá pena. Sú široké, čo umožňuje poriadne sa napiť.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Plzenský pohár
Pilsener Glass pohárMožno trochu netradičná predstava, ale originálny pohár na plzenské pivo je vysoký, rozširujúci sa pohár v tvare trumpety. Vďaka tvaru dokáže dlhšie udržať nasýtenosť piva, udržuje hlavnú vôňu piva a vďaka hladkému sklu dokážeme obdivovať farbu tekutiny.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Pintový pohár (alebo Becker, Nonic, Tumbler)
Nonic Pint Glass pohárAnglickoamerická verzia “krígľa”. Ide o lacný univerzálny pohár, ktorý sa najviac podobá tým, ktoré nájdeme v každej domácnosti. Sklo nebýva hrubé, ľahko praskne.

Benefity: Lacná výroba. Ľahký na umytie a aj odkladanie. Dobre sa z neho pije.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Ovoniavač
Snifter Glass pohárTento druh pohára sa typicky využíva pre ovoniavanie brandy alebo koňaku. Pivárom umožňuje úzke hrdlo udržať arómy a prchavé látky napríklad zo silných ejlov.

Benefity: Udržuje a zvýrazňuje prchavé aromatické látky.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Slender (Cylinder)
Stange Glass pohárTradičný pohár z Nemecka. Využíva sa na podávanie delikátnejších pív, v ktorých zvýrazňuje nuansy sladu a chmeľa.

Benefity: Hustejšia koncentrácia vôní.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Weizen
Weizen Glass pohárNič nie je lepšie, ako keď vám načapajú pšeničné pivo do tradičného bavorského pohára. Tento klasický dlhý pohár s tenkými stenamiT umožňuje si prezrieť frbu piva, a aj vychutnať jeho vôňu. Do pčeničáku nehádžte citróny, prebijú pivo a to dobrý pivár nechce.

Benefity: Udržiava banánové a fenolové arómy typické pre pšeničné pivá.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Prerastený vínny pohár
Wine Glass pohárVínny pohár na pivo!?” Jasné, takýto baňatý vínny pohár sa najviac hodí na podávanie belgických ejlov. Takéto sklo je náhradou/kombináciou za kalich a tulipán.

Využívajte s týmito pivnými štýlmi:

Originálny článok bol prvýkrát publikovaný na beeradvocate.com.

Titulná fotografia: Flickr.com/[puamelia]

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.