Poliakom závidíme, Krakov nás očaril pivom

Krakov nás dostal. Išli sme za pamiatkami, odišli sme so spomienkami a pivom. Ledva sme ho odniesli. Poliakom závidíme výber, ktorý majú.

Začal by som niekde v strede rozprávania, presne v tej chvíli, keď sa chystáme ísť na hostel no radi by sme si kúpili lahváča na cestu a na dobrý spánok. Objavujeme podnik s krásnym názvom Regionalne alkohole, ktorý pritiahne pozornosť každého milovníka farmárskych trhov a podobných fancy záležitostí ako kuskus zo záhradky na Záhorí. Ono, pritiahlo by to našu pozornosť tak či tak, lebo nevábnymi nonstopkami s predajom alkoholu je Krakov preplnený, sú na každom rohu. Táto vyzerala slušne, toto je miesto, kde chodia slušní ľudia po chľast a nie nejaké socky z ulice.

Krakov, židovská štvrť Kazimierz a Regionalne alkohole. Tu nakupuje smotánka. 

Vojdeme dnu a do očí nám padnú veľké regále plné alkoholu. Na dovolenku nepotrebujete ísť do Krakova, stačí sa zabarikádovať v tomto obchode. Vidíme známe fľaše Chimay, Bad King John, ktoré dostanete kúpiť aj u nás v Samoške, ale aj nejaký Heineken či Carlsberg.

“Dobrý večer,” zdravím sa a pekná slečna mi odpovedá bezchybnou angličtinou. “Prosím Vás, máte nejaké poľské pivo,” pýtam sa jej. Bezchybná angličtine zmizne a nahradí ju ticho. Nemý úžas. “Toto, toto všetko je poľské pivo,” hovorí a ukazuje na štyri regále vysoké tri metre. “Len na tých najvyšších poličkách máme zahraničné pivá,” vysvetľuje mladá žena a pozerá smerom na Chimay.
Chvíľu nič nehovoriac stojím, aby som vstrebal očami objem pív, ktoré sú v ponuke. Áno, je to niečo ako Salón piva, Pivobrana Beer Fest a tri bratislavské pivotéky dokopy. A to hovoríme len o poľskom pive.

Na mladú dámu vytiahnem jednu zo svojich obľúbených hlášok, keď si sám neviem vybrať. “Odporučte mi vaše najobľúbenejšie pivo,” hovorím. Slečna si pristaví schodíky, aby dočiahla na vyššie poličky, vytiahne jednu fľašu, druhú, tretiu, schodíky odsunie. Postaví predo mňa štvrtú, piatu, šiestu a aj siedmu fľašu a spustí. “Ťažko povedať, ktoré je moje najobľúbenejšie, Cascade IPA od Doctor Brew je s chmeľom, ktorý spustil americkú pivnú revolúciu, voňavé pivo, cítiť v ňom karamel, musíte ochutnať. New Wave Lager od Browar Revolta je zaujímavý počin malého pivovaru. Ide o tradičný ležiak chmelený americkými chmeľmi…”. S nemým úžasom počúvam výklad o každom pive. Beriem všetkých sedem.

krakov wawel
Wawel, vrch s katedrálou a hradom. Foto: Flickr.com/Poľské ministerstvo zahraničných vecí

Deň prvý
Krakov veľkosťou pripomína najviac Prahu. V Meste, ktoré je 400 kilometrov z Bratislavy a 250 kilometrov z našej východnej metropole, žije takmer 800 000 ľudí. Historické centrum ponúka viacero kostolov na prezretie, malebné uličky, pozostatky z hradieb a obranného systému ale aj Wawel – vápencový vrch na brehu Visly, symbolické miesto s veľkým významom pre Poliakov. Nachádza sa tu kráľovský zámok a katedrála. Bolo tu korunovaných mnoho poľských kráľov.
Ale v centre nenájdete len pamiatky. Duša alkoholika vám zaplesá v obchodíku Szambelan. Ide o malú predajňu domácej, ochutenej vodky. Tú skladujú vo veľkých demižónoch spolu s “dochucovadlom”. Teda napríklad s jahodami, figami, citrónom či kávou. Možností je neúrekom. Ak si vypýtate, dajú vám aj ochutnať. Čo sa vám zapáči, si môžete dať nafľaškovať alebo vypiť priamo v podniku.

krakov szambelan
Vodkovňa. Príchute od výmyslu sveta – degustujte a nakupujte.

Smer “číslo 4 spomedzi 92 nočný život v Krakove” hovorí nám lámanou slovenčinou Tripadvisor o House of Beer. Neváhame a navštevujeme tento podnik v centre mesta. Je štvrtok a aj preto máme šťastie, lebo si je kde sadnúť. Na výčape dvanásť rôznych pív, ktoré sa počas večera jemne obmieňajú. Okrem toho veľká pivotéka, z ktorej sa nedá nevybrať.

Strefa piwa i Restauracja Starka
V piatok beznádejne plné, chceli sme posedieť, ale nedalo sa. Strefa piwa je podľa miestnych a aj turistov jedno z najobľúbenejších miest v Krakove. Ide o menší podnik len s dvoma miestnosťami, ktorý pojme približne 70 ľudí. Usadiť sa tu v piatok alebo v sobotu vo väčšom počte po ôsmej večer je preto takmer nemožné. Hlavným lákadlom je 18 pív na výčape a ďalšie desiatky vo fľašiach.
Nám sa taktiež páčila mapa pivných štýlov na strope, podľa ktorej si môžete pýtať od obsluhy ďalšie čapované alebo fľaškové.

Zo Strefy sa preto poberáme o pár krokov ďalej. Sme v niekdajšej židovskej štvrti Kazimierz, kde o nočný život nie je núdza. Na každom rohu nájdete krčmu, cukráreň, reštauráciu alebo hladové okienko či fastfood (odporúčame Le pizzette di Rebecca). My vchádzame do vyhlásenej Restauracja Starka.
Pivo Zywiec nás síce neoslovuje, ale oslovuje nás jedlo. Na výber je do desať hlavných chodov, nejaké polievky, apetajzery a aj dezerty. Vyberáme z ponuky hlavných jedál (väčšina do príjemných 10 eur). Na stôl dostaneme najprv pivko, potom predjedlo, famóznu večeru a ešte aj jahodovú vodku, ako pozornosť podniku. Dokonalé.
A k tej vodke. Ide o o čistú Zubrowku. Nie tú, ktorú kúpite kde tu u nás s kusom trávy, ale o čistú, do ktorej dávajú na pol roka macerovať ovocie. Nenadarmo si za názov podniku píšu ešte “Restaurant & Vodkas”. Výber, tak ako v Szambelane, tak aj tu je bohatý.

krakov restauracja starka
Krakov a jedna z jeho najpopulárnejších reštaurácií (podľa Tripadvisor) Restauracja Starka.

Pre milovníkov pinballu
Domáci nám odporučili podnik Chmiel Beer, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie miesta v Krakove. Názov krčmy nás presvedčil k urýchlenej návšteve. O to väčšie bolo prvotné sklamanie, ktoré sme tu zažili. Na výčape dve pivá, Perla a nejaké české pivo, ani si nespomínam na meno. Perla má podľa RateBeer.com len deväť bodov (zo sto). Takže s výčapom to je za nula bodov. Avšak vynahradila to pomerne bohatá ponuka fľaškových pív. Avšak tá nie je hlavným lákadlom podniku. Nachádza sa tu totiž približne 40 pinballových  strojov. Áno, väčšinu priestoru zaberajú tie ťažké, veľké, predpotopné mašiny s dvoma gombíkmi po stranách, s ktorými ovládate tie dve páčky, čo odrážajú kovovú loptičku. Hodina na automate stojí 15 zlotých, čo nie sú ani štyri eurá. A popri hraní tejto hry, ktorú ste hrali naposledy pred 15 rokmi v dedinskej krčme u starých rodičov, môžete piť desiatky rôznych pív z celého sveta.

Krakov a krčma Chmiel Beer so 40 pinballmi. 

Nech už prídete do Krakova za hocičím, ide o mesto, ktoré ponúka veľa historických miest, krčiem, barov, reštaurácií a aj aktivít. Odporúčame vám si skúsiť Lost Souls Alley, zájsť 135 metrov pod zem do soľnej bane Wieliczka, ale aj vydať sa hodinu autom smerom na západ do najväčšieho koncentračného tábora Osvienčim.
Ceny v Krakowe sú nižšie ako v Bratislave, služby lepšie, ľudia príjemní, ponuka skvelá.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.