Prečo pivovar Lanius prikladá k pivám striekačku

Možno ste sa s tým už stretli pri inom pivovare a pive, my zatiaľ nie. Trenčiansky pivovar Lanius prikladá k írskemu stoutu napeňovaciu striekačku.

Už z názvu je jasné, že striekačka je k pivu priložená na to, aby ho “napenila”. Ale na čo to je dobré? Nenapení sa pivo samo pri nalievaní do pohára? V pivotéke nám prišlo veľmi zaujímavé a divné zároveň, vidieť prilepenú striekačku k hrdlu fľaše. Pýtali sme sa teda za vás (nie nie, v skutočnosti to zaujímalo nás), prečo Lanius prikladá k fľašiam napeňovaciu striekačku.

“Niektoré typy írskych stoutov sú sýtené dusíkom a typicky Guiness napríklad používa rôzne metódy pre vytvorenie hustej peny a lahodného podsýteného tela. I my čapujeme náš dry stout špeciálnou hlavicou, no vo fľaškovej podobe sme museli použiť tento starší trik. Po naliatí piva do poháru natiahnete striekačku týmto pivom a rýchlo ju stlačíte naspäť. To umožní ‘lavínový efekt’ a vytvorí autentické pivo s krásnou penou,” odpovedali nám v pivovare.

Ak sa pozornejšie pozriete, tak na fľaši nájdete aj QR kód. Po jeho nasnímaní mobilným telefónom sa vám otvorí krátke inštruktážne video, ktoré všetko vysvetlí:

A keď budete mať cestu cez Trenčín, určite sa nezabudnite zastaviť. Môžete skúsiť, ako chutí stout čapovaný priamo zo špeciálnej pípy v pivovare a ako fľaškový z pivotéky.

Lanius Dry Stout

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.