Prvá dáma rumu pracuje pre jamajský Appleton Estate

Už 265 rokov produkujú v Nassau Valley rum, ktorý Jamajke plní štátnu kasu. Dnes je master blenderom prvá dáma svetového rumu Joy Spence. Vitajte v Appleton Estate.

Appleton Estate je časť pôdy, ktorú v roku 1655 získal Frances Dickinson za svoje služby počas dobývania Jamajky Angličanmi. Majetok zostal v rodine Dickinsonovcov až do roku 1845. Postupne na panstve vyrobili rad rumov, všetky boli destilované v kontinuálnych destilačných prístrojoch (Column Still) a rýchlo si získali dobrú povesť, ktorú si držia dodnes.
Na začiatku 20. storočia Appleton Estate kúpila spoločnosť „Wray and Nephew“. Je to najstarší liehovar na Jamajke a úroda sa zbiera nielen strojovo, ale aj mačetou. Panstvo je pomerne veľké, s rozlohou 11 000 akrov.

Žena pri kormidle
Na pozícii hlavného miešača je zamestnaná Joy Spence (64), v liehovarskom odvetví prvá žena na tomto poste. Jej príbeh sa začal už v 13 rokoch, kedy sa zamilovala do chémie. Rodená Jamajčanka sa preto rozhodla študovať na University of Loughborough v Anglicku. Okrem toho sa zamilovala aj do rumu. Preto sa po škole zamestnala v liehovare Wray and Nephew. Starala sa tam o správnosť chemického zloženia. Popri tom veľa pracovala aj s vtedajším master blenderom Owenom Tullochom.  Pod jeho dohľadom sa dokázala rozvíjať až svoje skúsenosti pretavila do tejto náročnej pozície.

appleton estate
Časť produkcie z lihovaru Appleton Estate. Foto: tastingpanelhighlights.com

Fakty a pikošky o Appleton Estate
Veľmi zaujímavým faktom je, že stanovenie veku rumu sa riadi rovnakými pravidlami, ako pri stanovení veku whisky – uvedený vek musí zodpovedať najmladšiemu alkoholu v zmesi. U väčšiny rumov je to presne naopak a označujú sa vekom najstaršieho rumu. Preto môžete kúpiť napríklad 25 ročný, no väčšina objemu bude mladšia než 10 rokov. Všetky rumy dozrievajú v sudoch z duba amerického, ktoré dodávajú konečnému produktu náznak príchute vanilky.
Produkcia rumu Appleton Estate a špičková káva Blue Mountains predstavujú podstatnú časť príjmov do štátnej pokladnice, spolu s turizmom.

Titulná fotografia: Appleton Estate

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.