Sierra Nevada – legendárne pivo, ktoré vylievali

Priamo v srdci Kalifornie vznikol v roku 1980 pivovar Sierra Nevada. Nadväzoval na tradíciu legendy Anchor Brewing Company a pivovaru New Albion.

Sierra Nevada v ďalších desaťročiach poskytla tisícom nadšencov “návod” na to, ako rozbehnúť svoju vlastnú výrobu piva. Inšpiroval ich aj výnimočne aromatickými a chmeľovými pivami. Avšak nebolo všetko tak jednoduché a voňavé, ako by sa mohlo zdať. Prvých desať várok v Sierra Nevada museli vyliať. Jednoducho, neboli dosť dobré.

sierra nevada pale ale craft beer

Pivo, ktoré dobilo craft scénu v Amerike. Snímka: Flickr.com/Zach Copley

Až po čase sa podarilo zohnať dostatočne kvalitné vybavenie. Vtedy začal pivovar s ročnou produkciou 3 580 hl. “Uvedomili sme si, že vieme s pivovarom zarobiť peniaze. Nestaneme sa síce bohatými, ale uživíme sa,” povedal Ken Grossman, ktorý s Paulom Camusim pivovar po ťažkých začiatkoch rozbehol. Obaja páni boli pred tým iba obyčajnými domovaričmi, ktorí sa spojili v roku 1979. Vtedy ani netušili, že pripravia druhé najpredávanejšie pivo v Amerike.

Fakty
VlastníkSierra Nevada Brewing Co
KrajinaAmerika
Založené1980
Webwww.sierranevada.com

Dnes obaja páni produkujú 1 200 000 hektolitrov. Tretinkové flaštičky si bežne kúpite aj na Slovensk a to vo väčšine dobrých pivoték. Medzi najznámejšie patria Torpedo Extra IPA, Pale Ale, Celebration Fresh Hop Ale.

sierra nevada barley wine ale
Jačmenné víno z pivovaru Sierra Nevada. Snímka: Flickr.com/Christer Edvartsen

Symbol generácie pív
A práve Pale Ale sa stal štandardom pre jeden z najpopulárnejších štýlov remeselného piva a to najmä vďaka množstvu použitého chmeľu s výraznou kvetinovo ovocnou arómou. Ide o odrodu Cascade, ktorú využívajú aj slovenský výrobcovia piva. Tento chmeľ nájdete napríklad v No Limit Imperial Double IPA 22° od rožňavského pivovaru Kaltenecker alebo aj v pive Siebenundsiebzig Raumjägers od Unorthodox brewing navareného v spolupráci s holíčskym pivovarom Wywar.

A keď sme už spomenuli, že Pale Ale od Sierra Nevada je druhým najpredávanejším pivom v Amerike, treba spomenúť aj to, ktoré je na prvej priečke. Tú obsadil Boston Lager z pivovaru Samuel Adams (Boston Beer Company).

Pivovary, ktoré sme vám už predstavili:

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.