Škótska whisky J&B vznikla vďaka opernej speváčke

Vďaka neopätovanej láske k opernej speváčke vznikla jedna z najpopulárnejších whisky sveta. Z J&B Rare sa ročne po celom svete predá viac ako šesť miliónov kusov. Táto zmes značky Justerini & Brooks ponúka skvelú kvalitu vo veľkom štýle.

Príbeh tejto populárnej whisky začína v Taliansku, kde žil mladý Giacomo Justerini. Ten sa tak veľmi zamiloval do opernej speváčky Margerity Bellino, že opustil Bolognu a nasledoval ju v roku 1749 do Londýna.
Bohužiaľ alebo našťastie, Margerita jeho lásku neopätovala. Justerini však so sebou priniesol aj viacero receptov na výrobu destilátov, ktoré vytvoril jeho strýko – liehovarník.
Spolu s  priateľom Georgom Johnsonom sa pustili do podnikania, najprv ako obchodník s vínom. Avšak Justerini svoje anglické dobrodružstvo čoskoro končí a vracia sa v roku 1760 späť do rodnej Bologne a svoj podiel odpredáva Johnsonovi. Kráľ Juraj III. udelil ešte v tom roku spoločnosti prvý z ôsmych kráľovských patentov.

J&B
J&B patrí medzi najpopulárnejšie whisky sveta. Foto: Pixabay.com

Miešaná whisky
Firma fungovala naďalej poď vedením Georga Johnsona a jeho potomkov. V roku 1830 ju kúpil Alfred Brooks a len o rok neskôr ju premenoval na Justerini and Brooks, teda J&B. “Centrála” firmy sa nachádzala neďaleko Buckinghamského paláca v Regent’s Park. V tej dobe videl Brooks veľký potenciál v obchodovaní s whisky. Začal ju preto nakupovať zo Škótska a vytvárať svoj vlastný blend – teda mix sladových whisky. Ten sa volal J&B Club.
Firme sa darilo a rozhodla sa expandovať na americký trh, pre ktorý pripravila nový mix s názvom Rare, ktorý začala promovať žiaľ až počas prohibície. Avšak keď tá skončila, tak sa investície rýchlo vrátili.
Začiatkom 50. rokov 20. storočia sa Justerini and Brooks spojil s ďalšou spoločnosťou a vytvorili United Wine Traders Ltd. Toto partnerstvo pomohlo ešte viac etablovať značku v Amerike a tá ju doslova ovládla.
Whisky značky J&B sa stali jednými z najobľúbenejších miešaných škótskych na svete.

 

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.