Ochutnali sme pivo z roku 1843. Našli ho vo vraku lode

Fínsky pivovar Stallhagen sa pustil do odvážneho projektu – nanovo uvariť pivo, ktoré ležalo vo vraku lode 50 metrov pod morskou hladinou.

Zaujímavý príbeh historického piva z pivovaru Stallhagen začína niekedy v prvej polovici 19. storočia. Presný rok potopenia lode, ktorá prevážala viacero druhov piva i šampanského, známy nie je. Pivovar síce na etikete uvádza rok 1843, ale je to len odhad.
Loď sa plavila v oblasti medzi Fínskom a Švédskom, kde sú takzvané Ålandy. Ide o autonómne a demilitarizované súostrovie, ktoré spadá pod fínsku vládu, ale rozpráva sa tam po švédsky.

Dokument o historickom pive z pivovaru Stallhagen.

Zaujímavosťou je, že okrem piva sa v potopenom vraku nachádzalo aj viacero(140+) fliaš šampanského a to rôznych značiek. A pivo tam nebolo len jedno. Potápači našli päť fliaš, každú s iným druhom. Žiaľ, počas vyťahovania v roku 2010 jedna z nich praskla. Pivo, ktoré sa vylialo, malo medenú farbu. Zo zvyšných fliaš sa medzičasom dostali dve do Technological Research Centre VTT (niečo ako Slovenská akadémia vied, len vo Fínsku) a do Katolíckej univerzity v belgickom Leuvene na detailnú analýzu, podľa informácií z videa, majú pivo skúmať aj v Kanade. Výskumníci tvrdia, že pôvodný zlatý mok nepochádza z Fínska a ani Švédska, ale z Belgicka.  A tu vstupuje do hry pivovar Stallhagen.

Stallhagen
Ak budete mať možnosť tak neváhajte ochutnať. Foto: SpiritandBeer.sk

Pivo, ktoré ležalo 170 rokov zakonzervované v morskej vode, malo dostať nový život. Sládok v pivovare Stallhagen bol postavený pred ťažkú úlohu. Výsledné pivo, ktoré je uzatvorené vo fľaši s korkom ako šampanské, predstavil pivovar v lete roku 2014. Rok potom, čo začali s experimentovaním. Najvýraznejším rozdielom oproti dnešným pivám je absencia horkosti a chmeľovej arómy. Nieže by v pive chmeľ vôbec nebol, no je ho tam menej než v našich výčapných pivách. Pred dvoma storočiami nebola úloha chmeľu tak podstatná.
Historic Beer 1843, ako pivovar nazýva toto pivo, chutí jemne po tráve a ovocí, je príjemne kyslé, ale nijak obzvlášť výrazne. Vlastne, chute v pive samy o sebe sú málo výrazné. Ide o také “ploché” pivo.

Bude ešte viac
Stallhagen z neho uvaril 120 000 fliaš. Historické pivo sa dá ešte stále zohnať v lepších pivotékach. A vraj sa netreba báť. Okrem prvého piva, sa chystá várka aj ďalších pív zo zvyšných troch zachránených fliaš. Milovníci zlatého moku tak môžu a budú môcť ochutnať pivo, aké sa pilo pred takmer dvoma storočiami.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.