Íri sa spojili s karibskými výrobcami rumu, aby vytvorili niečo výnimočné

V dedinke Tullamore v strede Írska objednali sudy z karibskej pálenice rumu Demerara. Na 14 týždňov ich naplnili whiskey a teraz sa Tullamore D.E.W. XO Caribbean Rum Cask Finish dostal aj ku nám na Slovensko.

Novinka z portfólia írskej pálenice s trochu krkolomným názvom Tullamore D.E.W. XO Caribbean Rum Cask Finish je spojením troch druhov írskej whiskey, ktoré spoločne dozrievali v troch odlišných druhoch sudov, pričom posledné týždne si whiskey poležala v sudoch po karibskom rume. Výsledkom je whiskey s jemnou a zároveň sýtou chuťou tropického ovocia a jemného korenia.

tullamore carribean
Tullamore D.E.W. XO Caribbean Rum Cask Finish je novinkou z portfólia írskej pálenice. Foto: Tullamore

Tullamore sa spojil s rumom Demerara
Originálna chuť bola stvorená pre čoraz väčší počet milovníkov whiskey na celom svete. Nová edícia v závere výroby dozrieva v starostlivo vybraných sudoch, predtým využívaných na zretie rumu Demerara. Tak spája dve veľké historické tradície destilácie alkoholu: írsku whiskey a karibský rum. “Vyskúšali sme viacero štýlov karibských rumov a nakoniec sme sa rozhodli pre sudy XO Carribbean, ktoré sa používali na zretie rumu Demerara. Tieto sudy odovzdávajú whiskey sladkastú chuť tropického ovocia a teplé korenisté chute. Vznikla nádherne vyvážená kombinácia írskeho srdca a karibskej duše,” povedal brand ambasádot Tullamore John Quinn.


O sudoch, v ktorých zrie whiskey, si viac prečítajte v článku Nie je sud ako sud. Pozrite sa, ako vzniká whiskey


Chuťový profil je jemnejší ako u iných whiskey
Výnimočná aróma whiskey má výrazné vanilkové a dubové tóny prelínajúce sa s citrusom, zrelými banánmi a s jemným korením, ktorou vás prenesie do srdca Karibiku. Jej chuť v ústach zanecháva krémový pocit sprevádzaný výraznou chuťou karamelu, banánov, datlí a hrozienok v závere doznievajúcich banánov a karamelu.

tullamore sud whiskey cask carribean
V Tullamore to so sudami vedia. Foto: SpiritandBeer.sk

Íri, ktorí odštartovali výrobu rumu v Karibiku
Zatiaľ čo najstaršie záznamy o výrobe whiskey pochádzajú z Írska, to že Íri prispeli k vývoju výroby prvých karibských rumov sa vie už menej. V 16. a 17. storočí prišlo na územie „West Indies“ v Karibiku viac ako päťdesiattisíc írskych emigrantov. Predpokladá sa, že ich skúsenosti s destiláciou whiskey sa zmiešali s miestnou praxou a zohrali kľúčovú úlohu pri následnej expanzii karibského rumu do sveta.

Experimentujú radi do dnes
“Pálenica Tullamore pri výrobe whiskey neustále experimentuje. Tullamore D.E.W. XO Caribbean Rum Cask Finish je jedným z viacerých nápaditých výsledkov našej práce v rámci kampane Beauty of Blend (krása miešania) a jej tvorcov okamžite očarila svojou originalitou,” vysvetlil svetový ambasádor Tullamore John Quinn.
Produktové balenie je inšpirované dobovými karibskými obchodnými mapami, pasmi, známkami a cestovateľskými zápisníkmi. Dizajn Tullamore D.E.W. XO Caribbean Rum Cask Finish je navrhnutý tak, aby vynikol medzi ostatými značkami whiskey a evokoval harmóniu írskeho srdca a karibskej duše. Fľaša Tullamore D.E.W. XO Rum Cask Finish obsahujúca 43 % alkoholu, je originálna írska triple blend whisky, ktorá dozrela v sudoch po karibskom rume Demerara.
Novinka z dieľne írskej pálenice potvrdzuje nedávno získaný titul whisky inovátora – Icons of Whisky Brand innovator of the year 2017.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.