Tullamore prichádza s whiskey, ktorá dozrievala v sudoch po jablkách

Rodina írskych whiskey z mestečka Tullamore sa rozrástla. Už aj v slovenských obchodoch nájdete nový prírastok, ktorý nechali dozrieť v sudoch po jablčnom mušte. Na Slovensko sa dostal exkluzívne Cider Cask Finish.

Bežne sa whiskey necháva zrieť v dubových sudoch po amerických brandy. Dnes už je bežné, že pálenice dávajú na koniec zrenia destilát na tri až štyri mesiace do sudov po sherry. Z dreva nasiaknutého čerešňovým destilátom si tak zoberie whiskey aj niečo do svojej chute a arómy. V Tullamore si povedali, že čerešne vymenia za jablká a tak vznikol Cider Cask Finish.

tullamore cider cask finish
Legendárna írska whiskey, ktorá posledné týždne zrenia ležala v sude po jablčnom mušte.

Slovensko je špeciálne a jedinečné
Vzhľadom na sezónnosť zberu jabĺk má tento druh whiskey časovo limitovanú produkciu, nevyrába sa teda po celý rok. Pre Slovensko, ako krajinu, ktorá je s Českom na špici v pití Tullamore, uvolnili Íri len 15 000 fliaš.
Túto whiskey ste si mohli doteraz kúpiť iba na letiskách v duty free zónach. Československý trh je jediný, kde ju Tullamore uvoľnil do voľného predaja. Ak ju chcete ochutnať, zbehnite napríklad do Metro, veľkoobchodu Kon-Rad alebo zabrowsujte na stránky e-shopov s alkoholom. Je dosť možné, že ďalšie roky sa ku nám táto whiskey už nedostane.

Whiskey k vianočnej štrúdli
Vôňa Cider Cask Finish je svieža, cítiť v nej zelené jablká a sladký slad. Chuť je jemná, ale výrazná. Charakterizuje ju rovnováha dubu, krémového sladu a tónov sladkých čerstvých jabĺk. Má ľahké telo s ovocným charakterom.
“Výrobcovia whiskey v posledných rokoch čoraz častejšie prinášajú rôzne inovatívne výrobné procesy, ktorými by vyčnievali z radov konkurencie,” hovorí whiskey expert Peter Praženka.

tullamore cider cask finish
Whiskey expert Peter Praženka. Nájsť ho môžete napríklad v jeho petržalsko-írskom Izzi Pube.

Tullamore D.E.W. je pálenicou, ktorá pravidelne prináša inovácie, zabezpečujúce jej dlhodobý rast a záujem o jej vynikajúcu whiskey. “Osobne si myslím, že priniesť na trh whisky, ktorá dozrieva v sudoch po cideri je po lete vynikajúcim marketingovým ťahom. Keďže sa s takýmto finišom stretávame po prvýkrát, verím v úspech tejto limitovanej edície. V jej chuti môžeme nájsť výrazné ovocné tóny, ktoré väčšinou nenájdeme u žiadneho z konkurenčných výrobcov,” dodal Peter.

tullamore cider cask finish
Jablkami to nekončí. V obchodoch nájdete dnes, ale aj čoskoro aj iné zaujímavé whiskey a whisky.

Whiskey novinky na Slovenskom trhu nekončia
Pred nedávnom prišiel na náš trh aj Jameson odležaný v sudoch po Stoute. Viac si prečítajte v článku Jamesom prichádza s whiskey odležanou v sudoch po pive.
Mnohí ste reagovali na náš status na Facebooku, kde sme hovorili o Glenfiddich IPA. Teda škótskej whisky, ktorá dostala finish v sudoch po obľúbenom druhu piva – India Pale Ale. Podľa informácii by mala prísť na náš trh ešte v prvej štvrtine budúceho roka. Máme sa na čom tešiť.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.