Najpredávanejšia írska pot still whiskey Redbreast je na Slovensku dostupnejšia

Whiskey Redbreast je od mája dostupnejšia v obchodoch na Slovensku. Distribuuje ju rovnaká spoločnosť ako Jameson či Ballantine´s.

Táto whiskey je svetovo najpredávanejšia írskou single pot still whiskey. Vyrába sa v jedinej pálenici zo zmesi sladového aj nesladového jačmeňa a následne sa trikrát destiluje v tradičných medených kotloch.
Írska single pot still whiskey Redbreast je jedinečným produktom pálenice Midleton Distillery v grófstve Cork a súčasne ide aj o jednu z najoceňovanejších írskych whiskey vo svete. Príbeh značky, ktorej meno dal vtáčik s červenou hruďou – červienka, začal už v roku 1903. Práve vtedy Jameson uzavrel dohodu s importnou spoločnosťou Gilbeys Wines & Spirits Import na dodávku surového obilného destilátu z pálenice Bow St. Distillery.
V tomto období bolo zvykom, že pálenice predávali whiskey vo veľkom správcom colných skladov, ktorí podnikali v oblasti importu fortifikovaného vína (sherry či portského), a tak mali k dispozícii veľké množstvo prázdnych sudov na vyzrievanie surovej whiskey v colnom sklade.
V 80. rokoch došlo k výpadkom v produkcii, pretože značka Redbreast prechádzala z vlastníctva Gilbyes pod Irish Distillers. V roku 1991 bola dvanásťročná whiskey Redbreast opäť uvedená na trh – od tej doby sa vyrába nepretržite a je čoraz obľúbenejšia.
Od mája 2016 bude jej distribúciu na slovenskom trhu zabezpečovať spoločnosť Pernod Ricard. Táto spoločnosť v súčasnosti distribuuje viac ako 30 známych svetových značiek destilátov, patrí medzi nich napríklad populárna Becherovka, Absolut, Ballantine´s, Jameson, Havana Club, Beefeater, Chivas Regal a mnohé ďalšie.

redbreast
Dvanásťročná whiskey si vyslúžila od Jima Murraya až 96 bodov. Foto: Flickr.com/Philip Matarese

Základom sú sudy po sherry
V pot still whiskey Redbreast sa spája množstvo chutí a vôní, za čo vďačí aj zreniu v sudoch Oloroso po sherry, ktoré jej dodávajú nezameniteľný charakter sušeného ovocia. Vyznačuje sa plnou komplexnou chuťou a výnimočným krémovým záverom, aj preto je jednou z najviac oceňovaných írskych whiskey na svete vôbec.

Redbreast 12 YO
2015: International Spirit Challenge – striebro
2015: Jim Murray Whisky Bible – 96 bodov zo 100
2014: The Irish Whiskey Masters – zlato
2014: International Spirits Challenge – zlato
2014: International Wine & Spirits Competition – zlato
2014: World Whiskies Awards – zlato v kategórii 12 a menej rokov Redbreast

Redbreast 15 YO
2015: Ultimate Spirits Challenge – 98 bodov, cena prezidenta
2014: World Whiskies Awards – najlepšia pot still whiskey na svete Redbreast 12 CASK STRENGTH
2015: International Wine & Spirits Competition – striebro, výnimočné uznanie
2014: San Francisco World Spirits Competition – zlato

Redbreast 21 YO
2015: International Wine & Spirits Competition – zlato
2014: San Francisco World Spirits Competition – dvojité zlato

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.