Záhreb, pivo, útek colníkom, pljeskavica a tématické puby

Dať si dobré pivo v Záhrebe je pre Bratislavčana jednoduchšie, ako dať si dobré pivo v Košiciach. Záhreb autom cez Maďarsko dáte zo Slovenskej metropoly za necelých päť hodín a necelých štyristo kilometrov utečie ako voda. A pritom navštíviť hlavné mesto Chorvátska stojí naozaj za to. A kašlať tam nejaké to kúpanie, prišli sme piť pivo a možno pozrieť nejakú tu pamiatku.

Bývame nedaľeko centra, necelých desať minút električkou na najznámejšiu ulicu Záhrebu, takzvaná Illica. Úplnou náhodou máme len pár desiatok metrov od hotela zaujímavý tématický bar zameraný na filmy, hviezdy plátna a Hollywood. V The Movie Pube síce nenachádzame remeselné pivo, ale je akousi predzvesťou toho, čo sa na nás bude lepiť najbližší predĺžený víkend. Dávame si dve Ožujská (fľaškové drahšie ako čapované), decentný pohárik whiskey a poberáme sa zo zafajčenej, ale zaujímavej knajpy na hotel. A sme zvedaví, čo nám ukáže Záhreb na druhý deň.

Tématické bary na každom rohu
Možno sme spravili chybu, že sme sa nechali inšpirovať Tripadvisorom k návšteve podnikov v Záhrebe. Na prvých priečkách sa totiž často objavujú pivne nie najlepšie bary, ale práve také, ktoré sú záujímave svojím výzorom. Boli sme na pive s kapitánom Nemom v 22 000 míľ pod morom, zbehli sme si po lieky do Old Pharmacy Pub, či sa pýtali J.R.R. Tolkiena, prečo z útlej knižky Hobbita, spravili filmový tvorcovia masívnu trilógiu.

záhreb fakin ipa
Ulica Inava Tkalčića je niečo ako bratislavská Obchodná. Len trochu krajšia a s reklamou na Craft Beer. Foto: SpiritandBeer

Všetky podniky mali pár vecí spoločných. V prvom rade, dámy po ich návšteve si budú musieť zaručene umyť vlasy. Všade sa fajčí. Raz mi kamarát hovoril príhodu, ako sedel na recepcii hotela, okolo neho dym cigariet, no na stene visel nápis “Dozvoljeno pušenje”. Spýtal sa i tak recepčného, či si teda môže aj on zapáliť. “On Balkan You Can Smoke Everywhere,” odpovedal hrubým pomalým hlasom. To asi dobre ilustruje situáciu v Záhrebe a keď chcete obiehať miestne podniky, pripravte sa na to.

Craft Beer je takmer všade, čo je super! A to aj dokonca v podnikoch, ktoré majú v ponuke čisto len jeden komerčný pivovar, ako napríklad Heineken (cháp viacero značiek pív z portfólia Heinekenu). Tomuto by sa mohli priučiť aj naše slovenské krčmy (napríklad sieť Klubovňa, ktorá mala mať kedysi vlastný pivovar) a dohadovať si v zmluvách s Heinekenom a Asahi (SABMiller) to, že môžu čapovať aj niečo iné z ako len z ich ponuky. V Chorvátsku to evidentne ide.


Lokálny pivovar na výčape! Zbehnite do neho na návštevu. Foto: SpiritandBeer

Ďalším spoločným znakom týchto tématických podnikov je, že do témy zabrdnú, ale nikdy ju nedotiahnu do dokonalosti. Minimálne v Tolkienovom dome sme boli veľmi sklamaný. Našli sme tám pár odkazov na jeho najväčšie literárne diela, ale že by to bol raj pre fanúšika Pána prsteňov, to ani zďaleka. Aj keď istého írskeho ducha tomuto podniku odoprieť nemôžeme, mno po neho si zájdu návštevníci aj do vedľajšej knajpy, kde čapujú írsky craft z O’Hara’s Brewery.


Old Pharmacy Pub je asi najštýlovejšou krčmou, ktorú Záhreb ponúkol. Foto: SpiritandBeer

Dizajnom nám najviac učaroval Old Pharmacy, ktorá vyzerá ako vystrihnutá zo starých anglických filmov. Na stenách síce nájdete pár receptov na lieky, nejaké stránky z anatomických kníh, no stále chýba spomínané dotiahnutie do dokonalosti. Oblečenie pre personál? Účet v podobe lekárskeho predpisu? Netušíme. V každom prípade, sem zbehnite.

Bez pljeskavice z Balkánu nelez
Urobili sme dobre, keď sme si dali poradiť starými pivnými nomádmi, ktorí majú svoje odchodené (odpité) a dobre vedia, kam majú putovať nohy mladého neskúseného junáka. Pivnica Medvedgrad! Ide o malý reťazec krčiem, avšak s vlastným pivom, dobrou kuchyňou a nezafajčenými priestormi, ktoré sú striktne oddelené od tých fajčiarskych – jednoducho vyspelý západ.


Gurmánska pljeskavica jednoducho musí byť. A najlepšia je samozrejme v pivovare! Foto: SpiritandBeer

Pljeskavica na nezaplatenie, druhá najlepšia akú sme jedli. A samozrejme pivečko nemalo chybu. Ak hľadáte priestor kde skloniť hlavu, poriadne sa najesť, posedieť si v pokoji, bez dymu z cigariet, tak jednoznačne sem.

Veľké odporúčanie sme dostali aj na návštevu Zmajska pivovara. Ale dajte si pozor na otváracie hodiny, cez víkend sa jednoducho nerobí. A pivo je skvelé, na šťastie sme mali možnosť ochutnať v jednom z Craft Beer pubov.


Do Tolkienovho domu na pivo, kávu, cigaretku a počítať si noviny chodí rôzna spoločnosť. Foto SpiritandBeer

S pivnou scénou Záhrebu sme sa lúčili vo Woody Beer Bar. Malá, zafajčená knajpička neďaleko nášho hotela, ponúkajúca viacero čapovaných kraftbírov, ale aj niečo vo fľašiach a plechovkách. Mali sme šťastie na vystúpenie lokálneho dua, gitara, spev, ktoré dávalo známe anglické vypalováky (ďakujeme, že sme nemuseli počúvať Jadranku).

Posledné tipy, rady, odporúčania a upozornenia
V krčmách nás strašne štvali, lebo sme dostali bloček po každej runde. Furt vyťahovať tie kuny z peňaženky, rozmieňať ich a podobne. Jedine v reštaurácii (Medvedgrad napríklad) sme mohli platiť všetko naraz.

Navštívte Muzej iluzija alebo po našom, múzeum ilúzií. Za pár drobných si pozriete výstavu optických klamov. Je to zaujímavé a máte príležitosť sa trochu vyhrať. A odporúčame návštevu absolvovať pred ochutnávaním pivnej kultúry.


Najlacnejšie pivo, 15 kuna, v The Movie Pube. Foto: SpiritandBeer

Ak sa radi vozíte autom, máte pretekárskeho ducha alebo si chcete skúsiť niečo z rally, tak si dajte do maps.google.com Sljemenska cesta. Ide o jednosmerku, ktorá sa tiahne 15 kilometrov do kopca a potom z kopca. Žiadne autá v protismere a vy si môžete zajazdiť do sýtosti.

Pivo je v Záhrebe drahé. Najlacnejšie sme pili za 15 kuna, čo sú dve eurá a to hovoríme o Ožujsku. Craft sa bežne hýbe okolo 20 – 26 kuna, čo už sú tri eurá a viac.

Každú nedeľu sa koná megagigagalaktická burza na kraji mesta (neďaleko výpadovky smerom na Bratislavu – je to skoro po ceste). Prídite ráno, dajte si mastné čevapi v žemli a prejdite sa tisíckami harabúrd, porno vhs kaziet, čínskym tovarom a vzácnymi kúskami nábytku, elektroniky a možno aj tým, čo roky hladáte. Burza sa volá Hrelic a nájdete na nej skoro všetko. A dajte si pozor, aby ste nezaparkovali na parkovisku, kde sa predávajú jazdené auto. My sme tak zastali, jediný sme boli zadkom do uličky, kde sa autá predvádzali a ich majitelia postávali a lákali potencialnych kupcov na stočené kilometre.


Záhreb nám ponúkol aj výlet do hĺbky 22 000 míľ pod morskú hladinu. Foto: SpiritandBeer

A ešte hraničná kontrola na záver. Išiel som prvýkrát z Maďarska do Chorvátska. Skoro som utiekol chorvátskym colníkom. Keby nevybehli zo svojej búdky kľajúc a mávajúc na mňa, tak vojdem do krajiny bez kontroly. Kým ostatné hranice majú dve stanovištia, teda stanovište krajiny z ktorej vychádzate a o taký kilometer ďalej krajiny, do ktorej vchádzate, tak Maďari a Chorváti na prechode pri Letenye majú tieto dve stanovištia na piatich metroch. Verím tomu, že som nebol prvý, kto skoro utiekol chorvátskym colníkom. Či?

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.